Pad prodaje

U Čapljini izostali kupci božićnih drvca iz Dalmacije

U Čapljini izostali kupci božićnih drvca iz Dalmacije
23.12.2021.
u 09:00
Božićna drvca uglavnom su od smreke, cijena im je od 25 do 40 KM, kaže Spajić. Pšenica u posudama od 3 do 10 KM
Pogledaj originalni članak

Sve miriše na nadolazeće blagdane...

Iz rasadnika u Busovači

Na prilazu čapljinskoj veletržnici u Tasovčićima božićna drvca, odnosno novogodišnje jelke, pšenica u posudama, cvjetni aranžmani... nude se, rekli bismo, po pristupačnim cijenama. To pristupačnim podrazumijeva cijene na razini proteklih godina ili tek malo više.

- Božićna drvca uglavnom su od smrče i stoje od 25 do 40 konvertibilnih maraka ovisno o veličini. Namjenski su uzgojene u rasadniku u Busovači. A prodaja manje-više opada iz godine u godinu. Ove godine izostali su nam kupci iz doline Neretve, Dalmatinci od Metkovića do Opuzena. Ne znam što je razlog, stroži režim na granici ili drvca ima i kod njih kupiti pa im se ne isplati dolaziti ovdje - sumira dojmove o ovogodišnjoj prodaji blagdanskih drvca Pero Spajić iz Struga kod Čapljine.

- Kupce koji kupuju veća drvca ili nekoliko komada darujem i pšenicom tako da se mogu opskrbiti za božićne blagdane po pristupačnoj cijeni, a drvce ionako dobro dođe i za Novu godinu - dodaje Spajić.

Božićna drvca na prilazu veletržnici u Tasovčićima prodaje i Željka Kapular iz Čapljine.

- Drvca su iz rasadnika, imam pet vrsta – jelu, smreku, nordijsku jelu u dvjema varijantama i srebrnu. Cijena se ove godine kretala uglavnom od 30 pa do 60 konvertibilnih maraka. One najveće već su se rasprodale, a kupuju ih pojedinci i različiti objekti te crkve za ukrašavanje. Tu sam već petnaestak godina, a moje iskustvo je da oni koji kupuju ovaj ukras posao obave ranije, kupuju već polovinom prosinca, tako da do Božića ne očekujem neku veću tražnju. Dalmatinaca ove godine nema, lani ih je zaustavila korona, vjerojatno je to razlog i ove godine - konstatira Željka.

Vlatko Bošković iz Višića ima posebnu ponudu za blagdansko ukrašavanje domova i trpeza - različite cvjetne aranžmane sa svijećama te pšenicu u posudama po cijeni od 3 do 10 konvertibilnih maraka ovisno o veličini i posudi.

Vlatko otkrio tajnu

- Za svakog se nađe ponešto, kupuju uglavnom iste osobe, prije svega, dame. One znaju što mogu očekivati na mom štandu, kupe ono što su isplanirale. Uzgoj božićne pšenice na oko nije zahtjevan, međutim, za taj se posao treba pripremati petnaestak dana, koliko prođe od sjetve do izlaganja. Imam i ja jednu malu tajnu koju ću podijeliti s vama: u pšenicu pomiješam dio ječma. Zašto? Pšenica je tanjeg lista, a ječam šireg, usto, ječam je modriji pa se dobije ljepša kombinacija - otkrio nam je tajnu uspješne božićne pšenice ovaj Višićanin.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.