U zemljama EU-a najmanje s posla izostaju u Rumunjskoj - 2,4 posto

U EU prosjek zaposlenih koji su bili na bolovanju 9,8%, a u BiH gotovo 13%

U EU prosjek zaposlenih koji su bili na bolovanju 9,8%, a u BiH gotovo 13%
04.11.2023.
u 13:52
Pogledaj originalni članak

Prema podacima za 4. tromjesečje 2022., najviše zaposlenih koji su izostajali s posla u Europskoj uniji zabilježeno je u Finskoj (14,8%), Francuskoj (14,7%) i Švedskoj, a najmanje u Rumunjskoj (2,4%), Bugarskoj (3%) i Grčkoj (4,8%), piše Večernji list BiH. U Hrvatskoj je u istom razdoblju 9% zaposlenih bilo odsutno s posla, što je ispod prosjeka Europske unije (9,8%). Infografika Pixsella pokazuje države EU-a pa samim time nije obuhvaćena BiH.

Podaci poslodavaca

Državna i entitetske agencije za statistiku ne objavljuju ovakve podatke. Ipak, postoje podaci koje su iznijeli poslodavci. Naime, u Federaciji BiH je gotovo 13% radnika svaki dan na bolovanju. Predsjednik Udruge poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović ranije je kazao da je europski prosjek bolovanja šest i pol dana godišnje, dok je taj prosjek u SŽ-u 22 dana godišnje. Mladen Pandurević, predstavnik Udruge poslodavaca FBiH, nedavno je iznio podatak kako samo u FBiH postoji mogućnost da se danas zaposlite, sutra odete na bolovanje i 40 godina budete na bolovanju. - Prema podacima koje smo dobili, ljudi su po 5-6 godina na bolovanju - istaknuo je. Zbog sumnji na zloupotrebu sve veći broj poslodavaca u Federaciji BiH nadležnim se službama obraća radi provjere zaposlenika koji su na bolovanju. Rezultati kontrola pokazuju kako lažna bolovanja uglavnom traju kraće i obično se otvaraju zbog prehlade, povišene tjelesne temperature, glavobolje, probavnih tegoba i slično. Kako su naveli iz Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ-a, tijekom prošle godine njihovi djelatnici proveli su 92 terenske kontrole opravdanosti bolovanja, kao i 3827 zahtjeva za refundiranje privremene spriječenosti za rad koji idu na teret sredstava Zavoda. Naglasili su kako bolovanja koja traju kraće, odnosno do 42 dana, Zavod kontrolira po zahtjevu poslodavca. Kako su naveli iz Zavoda zdravstvenog osiguranja SŽ-a, tijekom prvog tromjesečja ove godine njihovi kontrolori obavili su više od 1400 kontrola. Od navedenog broja, 110 ih se odnosi na ciljane kontrole bolovanja po zahtjevu poslodavca.

Kontrole bolovanja

Iz Zavoda zdravstvenog osiguranja RS-a kažu kako ne vode evidenciju o broju radnika koji koriste bolovanje, već "slučajeve bolovanja". - U prosjeku mjesečno, u ovoj godini, zabilježeno je oko 17.000 slučajeva bolovanja. Napominjemo da jedan slučaj ne znači jedan radnik jer radnik, primjera radi, može u tijeku mjeseca otvoriti bolovanje i dva puta, što se evidentira kao dva slučaja bolovanja - kažu iz Zavoda. - Ne vodi se precizna evidencija, ali je pouzdan podatak da u svakoj tvrtki u RS-u, svakog mjeseca, na bolovanju bude 10 - 12 zaposlenih - kaže za Srpskainfo Saša Trivić, predsjednik Unije udruga poslodavaca RS-a. Ukupno su 63 poslodavca u RS-u tražila izvanrednu ocjenu bolovanja za 74 radnika. Prvostupanjsko povjerenstvo je za 40 radnika ocijenilo da su sposobni za rad, dok je za 34 radnika dana ocjena da se bolovanje produljuje - rekli su za Srpskainfo iz Zavoda zdravstvenog osiguranja pozivajući se na podatke iz osam mjeseci ove godine. U devet mjeseci ove godine 25 poslodavaca je za 57 radnika zatražilo kontrolu bolovanja. - Utvrđene su 23 nepravilnosti, i to najčešće da radnik nije navrijeme upućen na prvostupanjsko povjerenstvo, bolovanje je trajalo dulje nego što je naš pravilnik predvidio za određenu dijagnozu i drugo - navode iz Zavoda.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.