Istraživanje pokazalo da dvije trećine (67 posto) profesionalaca u Europi ove godine razmišljaju o promjeni posla

U Europi traženi analitičari cyber-sigurnosti, a u BiH IT stručnjaci, farmaceuti...

U Europi traženi analitičari cyber-sigurnosti, a u BiH IT stručnjaci, farmaceuti...
03.02.2024.
u 20:00
Pogledaj originalni članak

Kriza, globalizacija i razvoj tehnologije donose sveobuhvatne i brze promjene na tržištu rada. Istraživanja provedena na europskoj razini, kao i ona u BiH, ipak pokazuju određene razlike; u Europi, naime, prednjače cyber-zanimanja, dok je u BiH i dalje velika potražnja u strojarstvu, građevini... Prema posljednjem izvješću LinkedIna o perspektivama tržišta rada za 2024., navedeno je kako se umjetna inteligencija, održivost i cyber-sigurnost sve više traže. Dodaje se da europsko tržište rada prolazi kroz ubrzanu transformaciju te se pojavljuju nove pozicije koje nisu postojale u posljednjih 20 godina, dok je poslovna konkurencija lani udvostručena.

Promjena posla

Kako se navodi, u Velikoj Britaniji i Francuskoj je, primjerice, prošle godine bila otvorena jedna pozicija na prosječno četiri kandidata, dok je godinu dana prije, 2022., bilo otvoreno jedno mjesto na otprilike dvije osobe.

Ipak, i uz porast konkurencije na tržištu rada, dvije trećine (67 posto) profesionalaca u Europi ove godine razmišljaju o promjeni posla, a kao jedan od glavnih razloga 37 posto ispitanika navodi da teži većim zaradama. Njih 19 posto reklo je da želi pronaći novi posao radi napretka u karijeri. Ovisno o zemlji, razlikuju se najbrže rastući poslovi u Europi, ali zajednički trend pokazuje da su umjetna inteligencija (AI), održivost i cyber-sigurnost oblasti koje rastu, a najviše se traže menadžeri održivosti, inženjeri za umjetnu inteligenciju i analitičari cyber-sigurnosti. Inače, istraživanje LinkedIna provedeno je na osnovi pregleda milijuna poslova koje su članovi te platforme specijalizirane za zapošljavanje vršili od 1. siječnja 2019. do 31. srpnja 2023. godine. Kada je pak riječ o BiH, analiza koju je proveo mojposao.ba na prvo mjesto svrstala je za mnoge neočekivano zanimanje. Analiza je pokazala da su u BiH najtraženija zanimanja bila u pozivnim centrima, zatim prodajna zanimanja poput prodavača i komercijalista, vozači i skladištari, ugostiteljska zanimanja te radnici u proizvodnji i obrtnici, kazala je ranije za N1 Nermana Ajanović Hajdarpašić s portala mojposao.ba. Prema njezinim riječima, tijekom 2023. godine došlo je do pada potražnje u IT sektoru. - Dogodio se preokret. Godinama bilježimo potražnju i došlo je do zasićenja. Došlo je do otpuštanja u velikim tvrtkama u inozemstvu, a to se odrazilo i na bh. tržište - kazala je Ajanović Hajdarpašić.

Rezultati ankete

Istraživanje koje je proveo Federalni zavod za zapošljavanje u suradnji sa županijskim službama pokazalo je kako je IT sektor i dalje u vrhu traženih zanimanja. Kada je riječ o zanimanjima s fakultetskim obrazovanjem, najveća potražnja, prema prognozama poslodavaca, bit će iskazana za radnicima iz IT sektora (inženjerima elektrotehnike, inženjerima sustava, programerima – IT developerima i dr.), zatim ekonomistima, magistrima farmacije te strojarskim i građevinskim inženjerima. Najtraženija zanimanja III. i IV. stupnja srednje stručne spreme u 2024., prema rezultatima anketiranja, bit će prodavač – trgovac, konobar, bravar, zavarivač, vozač kamiona, kuhar, šivač, stolar, zidar, tesar, strojarski tehničar... Iskazana je i velika potražnja za pomoćnim radnicima u proizvodnji i radnicima za jednostavne poslove. Kako je pokazalo istraživanje, najveće procijenjene potrebe za novim zapošljavanjem u ovoj godini iskazane su za zanimanjima u prerađivačkoj industriji (42 posto), zatim trgovini (17 posto), građevinarstvu (13 posto) i ugostiteljstvu (11 posto). Kako su pokazale ankete, dolazit će i do povećanja plaća u ovoj godini. - Povećanje plaća radnicima u 2024. prognozira 75 posto anketiranih poslodavaca, uglavnom u iznosu do 10 posto - navodi se u istraživanju tržišta rada za ovu godinu. •

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.