Europa je prošlu godinu završila sa 62 posto međunarodnih putovanja u odnosu na posljednju godinu prije padnemije. Za 2022. Europska komisija putovanja (ETC), na osnovu najnovijeg izdanje tromjesečnog izvješća 'European Tourism Trends&Prospects', predviđa daljni oporavak i porgnozira da će dolasci zaostajati 20 posto prema 2019.. Omikron kvari optimističnije scenarije za međunarodna putovanja, a dosta je naškodio europskom sektoru putovanja i u posljednjim mjesecima 2021.. Deseci tisuća komercijalnih letova diljem Europe otkazani su tijekom božićnog razdoblja zbog nedostatka osoblja i gubici zrakoplovnih prijevoznika u pošloj su godini narasli na 18,5 milijardi eura.
Europska su se odredišta, pri tom, lani oporavljala po različitim stopama. Hrvatska, Francuska i Monako prošli su s ponajmanjim minusima, dok ponajveći pad turističkog prometa, koji doseže i do 80 posto, trpe Finska, Češka, Latvija, Estonija, Slovačka i Litva. Iako se očekuje da će omicron ugušiti oporavak europskog turističkog sektora u prvom tromjesečju 2022., izgledi za putovanja za ovu godinu u cjelini ostaju pozitivni neovisno o tome što mnogi Europljani i dalje oklijevaju s rezervacijama, posebice s rezervacijama putovanja tijekom prve polovice ove godine. Obeshrabrila su ih novouvedena ograničenja i zahtjevi, čak i za cijepljene ili oporavljene putnike, a želju za putovanjima potkopavaju i različiti pogledi na razdoblje valjanosti EU digitalnog COVID certifikata za nacionalnu upotrebu. Sve u svemu, očito je da će i turisitčku 2022. snažno obilježiti last minute turistička potražnja, a u ETC-u ocjenjuju kako se inozemna putovanja, za razliku od domaćih koja bi u ovoj godini mogla postaviti i nove rekorde, neće u potpunosti oporaviti prije 2024..
Kako god, oko 61% Europljana ipak s optimizmom gleda na mogućnost da negdje otputuju tijekom prve polovice godine, s tim da si većina za planiranje uzima više vremena nego ikad. Dok, recimo, četvero do deset Europljana već manje-više zna gdje bi željelo putovati, samo ih je 19 posto djelomično rezerviralo prijevoz ili smještaj za svoje sljedeće putovanje. Dobra je vijest da uz sav oprez i ograde oko toga kada i kuda na odmor, Europljani se ove godine spremaju na putovanju ostati duže i potrošiti više. Sklonost putovanjima duljim od deset noćenja porasla je za 38% u odnosu na ranije, a udio putnika koji planiraju potrošiti više od 2000 eura raste za 31%. S rezervacijama se, inače, oklijeva u nadi da će kasnije putovanje pružiti više slobode i mobilnosti, a od domaćina se očekuje razumna ravnoteža između mjera zaštite od COVID-19 i mogućnosti da se tijekom putovanja opusti i uživa. •