Sredstvima zavoda

U inozemstvu liječeno 550 građana BiH

U inozemstvu liječeno 550 građana BiH
20.04.2017.
u 09:00
Pogledaj originalni članak

Kada liječenje nije moguće u ovdašnjim zdravstvenim ustanovama, građani BiH prinuđeni su pomoć potražiti u inozemnim i uglavnom skupim klinikama, u čemu im pomažu entitetski zavodi zdravstvenog osiguranja.

Najteži slučajevi

Transplantacija srca, jetara, bubrega i operacija urođenih srčanih mana najčešći su razlozi zbog kojih pacijenti moraju putovati u inozemstvo. Najčešće pomažu u financiranju skupih operacija djece, pa ti zahtjevi i imaju prioritet u rješavanju. Broj zahtjeva bh. građana za liječenja u inozemstvu u prošloj godini povećan je u odnosu na prethodnu godinu, a zavodi su odobrili ukupno 550 zahtjeva. Tako je Zavod zdravstvenog osiguranja RS-a odobrio 120 zahtjeva za liječenje od ukupno pristiglih 137. Za liječenje po tim zahtjevima izdvojena su 2,2 milijuna maraka. Dva najveća iznosa koja su odobrena u prošloj godini su bila 213.000 KM za transplantaciju gušterače i bubrega u Francuskoj i 211.000 maraka za transplantaciju srca u Beču. S druge strane, Fondu solidarnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH podneseno je više od 500, a odobreno 430 zahtjeva. Određeni broj zahtjeva nije odobren jer nisu u skladu s pravilnikom o liječenju u inozemstvu. Najveći pojedinačni iznosi odnose se na transplantacije koštane srži i, s komplikacijama te relapsom bolesti, dosežu do 800.000 KM (400.000 eura) te na liječenje opeklina visokog stupnja – do 550.000 KM. Troškovi pristigli Fondu solidarnosti Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH na ime liječenja u inozemstvu su oko 19 milijuna KM, što je gotovo devet puta više nego u Republici Srpskoj gdje su i u ovoj godini za te namjene izdvojili oko dva milijuna maraka. Pacijenti iz Federacije BiH najčešće se upućuju u Hrvatsku, Tursku, Austriju, Njemačku, Sloveniju, Francusku i Srbiju.

Ove godine 22 iz RS-a

Zavod zdravstvenog osiguranja Republike Srpske je u ovoj godini odobrio 22 zahtjeva za odlazak na liječenje u inozemstvo. - U ovoj godini podnesena su nam 42 zahtjeva. Odobrena su 22, a njih 13 je još u proceduri, dok je sedam odbijeno, rekli su za Glas Srpske iz Zavoda. I uz značajna materijalna sredstava koja država utroši za liječenje najtežih bolesnika, humanitarne akcije još će dugo biti dio naše svakodnevnice. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.