Na Klinici na nefrologiju Klničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) uspješno su urađene dvije transplantacije bubrega, dijaliznim pacijentima. Prema riječima prof. dr. Damira Rebića, šefa Klinike za nefrologiju, radi se o dvije žive srodne transplantacije bubrega, prenosi Fena.
- Pacijenti i donori su stabilni, postoperativni oporavak protječe uredno. Zahvaljujemo donorima za velikodušnu gestu jer sad pacijenti, nakon dugogodišnjeg dijaliznog liječenja, nastavljaju život s novim, funkcionalnim bubregom.
KCUS raspolaže timovima, opremom i najsuvremenijim uvjetima za obavljanje transplantacije bubrega. Problem je u činjenici kako nemamo veći broj donora odnosno veći broj kadaveričnih transplantacija. To se mora urgentno rješavati, na razini cijele zemlje, ako želimo ostvariti bolje rezultate i biti prepoznati od velikih organizacija kao što je Eurotransplant. Primjer liječnika KB Zenica je svijetla točka, koju trebamo svi slijediti, u smislu pronalaska potencijalnih kadavera, posebno veliki klinički centri kao što su UKC Tuzla i SKB Mostar - rekao je prof. dr. Rebić.
Kako kaže prof. dr. Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice KCUS-a, KCUS aktivno radi na unaprijeđenju transplantacijskog programa, a ovo je sedma transplantacija koja je realizirana od početka ove godine (od čega tri kadaverične).
- Sve relevantne institucije trebale bi pokrenuti kampanje o značaju doniranja organa. Važno je da se BiH što prije priključi Eurotransplant programu, jer bi se na taj način bio smanjen broj pacijenata koji se izmještaju izvan granica naše zemlje. Napominjem, da KCUS ima stručne medicinske multidisciplinarne timove, koji mogu realizirati složene transplantacijske zahvate, tijekom 24 sata - rekla je prof. dr Maksić.
Napomenula je kako se KCUS program transplantacije bubrega nastavlja, planiranim elektivnim živim srodnim i nesrodnim transplantacijama, kao i 24-satne spremnosti za potencijalnu kadaveričnu transplantaciju bubrega, priopćeno je iz KCUS-a.