Razgovor: Rusmir Hrvić, predsjednik Uprave AS Holdinga, najvećeg domaćeg proizvođača hrane

U kriznim situacijama do izražaja uvijek dolazi značaj domaće proizvodnje

U kriznim situacijama do izražaja uvijek dolazi značaj domaće proizvodnje
23.03.2022.
u 16:13
Naš Klas najveći je proizvođač brašna u BiH i kako bismo osigurali potrebe domaćeg tržišta, reducirali smo naše izvozne kvote iako bilježimo pojačane narudžbe izvan BiH
Pogledaj originalni članak

Aktualna kriza na istoku Europe vrlo negativno je utjecala na ekonomske procese pa i na lance opskrbe sirovinama, hranom i drugim proizvodima. Bosna i Hercegovina je, nažalost, zemlja koja umnogome ovisi o uvozu pa ne čudi što su u ovakvoj situaciji oči javnosti uprte u ključne domaće proizvođače hrane. S kapacitetima za proizvodnju prehrambenih proizvoda od 300.000 tona, AS Holding jedan je od najznačajnijih proizvođača hrane u ovom dijelu Europe. AS Holding objedinjuje 17 kompanija s oko 4000 radnika koji proizvode gotovo 2000 proizvoda. Predsjednik Uprave Rusmir Hrvić ističe da su u trenutačnoj globalnoj situaciji već donijeli odluke u cilju zaštite domaćeg tržišta i njegove opskrbljenosti.

- Ogroman je poremećaj na svjetskom tržištu. Cijene pšenice na svjetskim burzama u stalnom su porastu, a u proteklih nekoliko tjedana uvećane su i nekoliko puta. Naš Klas je najveći proizvođač brašna u BiH i kako bismo osigurali potrebe domaćeg tržišta, reducirali smo naše izvozne kvote, iako bilježimo pojačane narudžbe izvan BiH. Ipak, prioritet nam je domaće tržište i zadovoljenje njegovih potreba i učinit ćemo sve što je potrebno kako bh. tržište ne bi oskudijevalo s brašnom i drugim prehrambenim proizvodima na koje smo fokusirani - ističe Hrvić.

Večernji list: Spominjete poremećaje na globalnom tržištu i pojačanu potražnju za brašnom i drugim vašim proizvodima izvan BiH. Prijeti li BiH nestašica brašna i proizvoda na bazi brašna?

- Teško je predvidjeti što će se događati na globalnoj razini, kako i koliko će trajati aktualni poremećaji na svjetskom tržištu. Moguća je nestašica pšenice ako rat u Ukrajini potraje i ne bude žetve. U BiH imamo dovoljno silosa da skladištimo količine pšenice potrebne za godinu dana. Naše ukupne godišnje potrebe u tom smislu su oko 450.000 tona pšenice. Ako nastavimo s kontinuiranom isporukom pšenice, imat ćemo značajno relaksiraniju situaciju. I pored toga, mjere koje smo mi u AS Holdingu poduzeli i koje planiramo u idućem razdoblju sigurno će pomoći da udar na naše tržište bude što manji i da građani BiH imaju dovoljne količine brašna i drugih naših proizvoda. Pratimo stanje i vršimo procjenu zaliha pšenice i drugih sirovina kako bismo osigurali optimalnu proizvodnju. Podsjećam da osim brašna kompanije iz naše grupacije proizvode pekarske, konditorske i druge prehrambene proizvode i naš je primarni cilj da svih tih proizvoda bude dovoljno na domaćem tržištu.

Večernji list: Kao i na početku pandemije, primjetno je da građani i u ovoj globalnoj krizi reagiraju pomalo panično. Stvaraju se kućne zalihe brašna i nekih drugih osnovnih proizvoda. Ima li realne potrebe za tim?

- Reakcija građana, potrošača, donekle je logična i očekivana. Ne žele riskirati i pod nekim psihološkim teretom mnogi se odlučuju na gomilanje zaliha. Smatram da nema potrebe za tim, da će naše tržište biti uredno opskrbljeno i da će AS Holding, a vjerujem i drugi proizvođači, optimizirati poslovanje tako da prioritet daju zadovoljenju potreba domaćeg tržišta. Važno je da građani osjete taj odgovoran pristup proizvođača i siguran sam da će se to odraziti i na smanjivanje panike. Po tko zna koji put u kriznim situacijama do izražaja dolazi značaj domaće proizvodnje. Prehrambena industrija spada u strateške. Koliko je za sigurnost i stabilnost jedne zemlje važna namjenska industrija, jednako je važna i prehrambena industrija. Nacije koje mogu same sebe prehraniti u startu su u prednosti. Smatram da je krajnje vrijeme da o proizvodnji hrane vlasti počnu voditi računa na odgovorniji način.

Večernji list: Osim nestašice, potrošači strahuju od enormnog rasta cijena osnovnih prehrambenih proizvoda. Kako procjenjujete kretanje cijena u idućem razdoblju?

- Vrlo je nezahvalno davati procjene jer nitko sa sigurnošću ne zna što će se dogoditi sutra, a kamoli do kraja godine. Treba znati da na formiranje konačne maloprodajne cijene utječe niz čimbenika i da poskupljenje energenata, sirovina, prijevoza, neizbježno utječe i na konačne cijene. Mi ćemo sa svoje strane učiniti sve kako bi ti udari na krajnje potrošače bili što manji i, naravno, nadamo se da će ubrzo doći i do stabilizacije prilika na svjetskom tržištu.

Večernji list: Unatoč problemima koje je donijela pandemija, prošla godina bila je vrlo uspješna za AS Holding. Prema nedavno objavljenim podacima, kompanije iz sastava Holdinga povećale su izvoz?

- Ponosni smo na ove rezultate, pogotovo jer su ostvareni u teškim globalnim uvjetima. Solana Tuzla ostvarila je povećanje izvoza za osam posto u usporedbi s 2020., Vispak i AS Jelah rasli su po pet posto, a AC Food šest posto. Najveći rast postignut je na tržištima Njemačke, SAD-a, Hrvatske i Crne Gore. Dobru poziciju od ranije popularni brendovi AS Holdinga imaju u zemljama Skandinavije, Austrije i Slovenije. Konkurencija je sve jača i raduje činjenica da se naši brendovi uspijevaju pozicionirati na najzahtjevnijim svjetskim tržištima. Kvaliteta je neupitna jer se pazi na svaki detalj, od nabave sirovina pa do konzumacije krajnjeg potrošača, što je prepoznato u više od 30 država na pet kontinenata gdje izvozimo naše proizvode. Planirano je uvođenje novih distributera na tržištima Bliskog istoka, zatim pojačan angažman na tržištu SAD-a.

Večernji list: AS Holding ušao je i u vlasničku strukturu Bosnalijeka. Kakvi su tu planovi jer je riječ o najvećoj domaćoj farmaceutskoj tvrtki?

- Bosnalijek je vrlo važna kompanija za BiH. Poslovanje je umnogome otežano zbog poznatih okolnosti, a ukupna pozicija kompanije je prilično ugrožena. Zajedno s ostalim dioničarima imenovali smo novi nadzorni odbor i uvjeren sam kako ćemo vrlo brzo stabilizirati poslovanje i uspjeti zaštititi naše pozicije i na ključnim inozemnim tržištima. Siguran sam da je pred Bosnalijekom vrijeme rasta i razvoja, i u tome će AS Holding kao najveći dioničar dati značajan doprinos. Do sada nam je polazilo za rukom podići mnoge domaće posrnule kompanije. To nam je u međuvremenu postalo neka vrsta posebnog izazova. Činimo to kako bismo spasili radna mjesta, ali i doprinijeli razvoju cijelog bosanskohercegovačkog gospodarstva. Samo snažni i uspješni možemo konkurirati Europi i svijetu. Samo snažni i uspješni, svi zajedno možemo zaustaviti odlazak ljudi. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.