Mjesec dana nakon provedbe lokalnih izbora imamo i konačne potvrđene i utvrđene rezultate koji su objavljeni u odluci Središnjeg izbornog povjerenstva, a onda i u dopunskoj odluci koja se odnosila na osnovne izborne jedinice: Jablanicu, Kiseljak, Prozor-Ramu, Gacko, Foču, Čapljinu, Konjic i Grad Mostar, piše Večernji list BiH.
Time su stvoreni uvjeti za rokove za podnošenje zahtjeva za ponovno brojenje glasačkih listića i podnošenje žalbi na odluku o utvrđivanju izbornih rezultata. Zahtjevi za ponovno brojenje glasačkih listića podnose se Središnjem izbornom povjerenstvu BiH u roku od 72 sata od dana kada je SIP BiH objavio utvrđene izborne rezultate. A ono što javnost najviše i zanima odnosi se na uspostavu vlasti u gradovima i općinama, a u skladu s ovom posljednjom odlukom u fokusu je Grad Mostar, koji uslijed svojih specifičnih pravila traži i specifičan način biranja čelnog čovjeka grada.
Raspored mandata
Sada je i službeno potvrđeno ono što se već prije i pisalo, HDZ BiH apsolutni je pobjednik izbora u gradu na Neretvi te će imati 15 mandata u novom sazivu Gradskog vijeća koje, podsjećamo, ima 35 vijećnika. Izabrani vijećnici HDZ-a su Mario Kordić, Ines Sulić, Radmila Komadina, Nadina Vujnović, Anita Ristić, Tea Primorac, Kažimir Milićević, Stanko Ćosić, Goran Bošnjak, Ivan Zelenika, Darko Pehar, Toni Prskalo, Damir Šunjić, Slaven Cvitanović te Josip Prskalo. Uime Hrvatske koalicije za jug u Vijeće ide Dario Petrović, a od ostalih hrvatskih stranaka u Vijeće ulazi Hrvatska republikanska stranka s tri mandata (Silvio Bubalo, Slavko Zovko te Slaven Bevanda) te HDZ 1990. s jednim mandatom (Teo Tomić). Zajedno, sve hrvatske stranke imaju 20 vijećnika u Gradskom vijeću Mostara, a kako će izgledati buduće postizborno partnerstvo, odlučit će pregovori s bošnjačkim političkim opcijama. Na prvom je mjestu Koalicija za Mostar (SDA - BPS i BH Zeleni) s 10 vijećnika (Đani Rahimić, Alis Čolaković, Mirza Lalić, Amar Džiho, Jasmin Pandur, Mirza Drežnjak, Amer Macić, Haris Nazdraić, Adis Ćorić i Džemal Juklo). Koalicija Grade moj (DF, NES, SBiH PMP) ima 3 vijećnika (Sanel Kajan, Sergej Šotrić i Maid Čolaković), dok je "trojka" (SDP BiH - NiP - Naša stranka) osvojila dva mandata (Sanjin Hadžiomerović i Sanel Žuljević). O sastavu buduće postizborne većine u Vijeću još će se čuti, no valja nam ukazati na proces koji sada slijedi, a odnosi se na izbor gradonačelnika, za što je, kao što je poznato, potrebna nešto složenija procedura koja u prva dva kruga traži dvotrećinsku većinu, odnosno 23 vijećnika, a u trećem krugu jednostavnu većinu.
Izbor gradonačelnika vršit će se na prvoj sjednici Gradskog vijeća nakon izbora, pri čemu svaki gradski vijećnik ima pravo nominirati kandidate iz reda izabranih vijećnika. Dvotrećinska većina glasova izabranih gradskih vijećnika potrebna je za izbor gradonačelnika. Ako ni jedan od kandidata ne dobije dovoljan broj glasova u prvom krugu, vrši se drugi krug izbora između dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova u prvom krugu. Ako je uslijed neriješenog ishoda izbora među kandidatima u prvom krugu nemoguće ustanoviti koja su dva kandidata dobila najveći broj glasova, organizirat će se poseban krug za ove kandidate kako bi se izvršio odabir kandidata ili kandidatâ koji će se kvalificirati za drugi krug. Ako ni jedan od preostala dva kandidata ne dobije dvotrećinsku većinu glasova u drugom krugu, vrši se treći krug izbora. U trećem krugu jednostavna većina glasova izabranih gradskih vijećnika potrebna je za izbor gradonačelnika od dva preostala kandidata. Ako preostala dva kandidata dobiju isti broj glasova u trećem krugu, mlađi od ta dva kandidata bit će izabran za gradonačelnika. Kada govorimo o ostalim lokalnim zajednicama za koje su rezultati utvrđeni dopunskom odlukom SIP-a, u Čapljini i Kiseljaku pobjedu je odnio HDZ BiH, kako u utrci za načelnika/gradonačelnika tako i u pogledu Gradskog/Općinskog vijeća te će u objema lokalnim zajednicama imati komotnu većinu za samostalno donošenje odluka. U Konjicu komotnu situaciju ima SDA, dok će u Općinskom vijeću Jablanice biti potrebno matematički doći do potrebne većine jer ni jedan od političkih subjekata nema ni izblizu dovoljno vijećnika. U objema ovim sredinama SDA je osvojio poziciju načelnika/gradonačelnika. U općini Prozor-Rama, čije Općinsko vijeće ima 21 vijećnika, također će se tražiti postizborni pregovori, a u skladu s činjenicom da Ramska narodna stranka ima 8 vijećnika, HDZ BiH 5, HDZ 1990. 3, SDA također 3 te SDP-NiP i DF po jednog. U Gacku pak izjednačen broj mandata imaju SDS i SNSD, dok u Foči prednost ima SNSD, no u objema lokalnim zajednicama vlast će odlučiti pregovori sa strankama koje su osvojile manji broj vijećnika.
Pitanje Sarajeva
Osvrnimo se i na Sarajevo u kojemu se gradonačelnik također bira posredno, i to kroz Gradsko vijeće koje čini 28 vijećnika, pri čemu svaka od četiriju općina daje po sedam vijećnika. U ovom trenutku u Novom Gradu SBiH i SDA imaju većinu, u Novom Sarajevu blaga je prednost "trojke" nad SDA i SBiH, u Starom Gradu ta je prednost još i veća, dok je u općini Centar prednost "trojke" znatno izraženija.