Na području Srednjobosanske županije u funkciji je 28 malih hidroelektrana (MHE). Najviše ih je u Gornjem Vakufu-Uskoplju i Fojnici - po šest, za razliku od općine Kreševo koja nema niti jedan ovakav objekt.
Prava ekspanzija u izgradnji mini hidroelektrana u SBŽ dogodila se 2005. i 2006. , dok je u prošloj godini okončana izgradnja triju takvih objekata.
Kako Fena saznaje u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBŽ planirano je da u 2017. na teritoriji Gornjeg Vakufa-Uskoplja budu izgrađene dvije, a u Vitezu tri mini hidroelektrane.
U ovom ministarstvu ističu da je postupak dobivanja koncesija jako složen i da se provodi u skladu s postojećim zakonima koji tretiraju ovo pitanje.
-Uz projektnu dokumentaciju koja potvrđuje opravdanost izgradnje MHE, neophodna je suglasnost Općinskog vijeća, odnosno lokalne zajednice u kojoj bi se ona gradila - kaže pomoćnik ministra u Odjelu za vodoprivredu Abdulah Burek.
Dodaje da su dosadašnja iskustva u postupcima dodjele koncesija pozitivna i da su koncesionari, uglavnom, ispunjavali obveze iz potpisanih ugovora.
-Pored plaćanja koncesione i vodne naknade oni su, između ostalog, dužni da objekt nakon trideset godina vrate u vlasništvo Županije, što je nevidljiva i dugoročna dobit - naglasio je.
Stanovništvo u mjestima gdje se grade male hidroelektrane, tvrdi, nije ugroženo, kao ni riblji fond u dijelu između vodozahvata i centrale.
-Problem se nedavno pojavio u Voljevcu kod Gornjeg Vakufa-Uskoplja, jer se koncesionar odlučio na izmjenu položaja dijela cjevovoda. Intervencijom županijskih vlasti i inspekcije, spriječen je to uraditi - istaknuo je Burek.
Prošlogodišnji prihodi od koncesija iz oblasti vodoprivrede na području Srednjobosanske županije iznosili su oko 480.000 KM a to, zaključio je, nije mal iznos u županijskom proračunu.