POKAZALE ANALIZE

U skupim džemperima od kašmira može se naći i štakorova dlaka

U skupim džemperima od kašmira može se naći i štakorova dlaka
23.02.2016.
u 13:33
Pogledaj originalni članak

Možda džemper koji ste skupo platili i na kojem piše da je 100 posto kašmir, ipak to nije. Jeftini alternativni materijali, čak i dlaka štakora (pokazalo se u jednom ispitivanom slučaju), znaju biti utkani u skupe kašmirske odjevne stvari.

Jedan poznati proizvođač iz Edinburgha, Edinburgh Wollen Mill, pred sudom će se ovoga tjedna braniti jer postoji sumnja da njihovi šalovi koji nose oznaku da su 100 posto od kašmira, to nisu. Izgleda da sadrže kašmir miješan sa drugim materijalima. Tvrtka se brani kako to nije točno i da svoje proizvode strogo kontroliraju.

Oni koji podupiru poštene farmere iz Kine i Mongolije koji proizvode kašmir na kozjim farmama žale se da se njihove tvornice upropaštavaju prodajom jeftinih mješavina pod stopostotni kašmir, piše Telegram.hr.

Sellina Scott, bivša TV voditeljica koja je pokrenula kampanju, tvrdi da je to u tekstilnoj industriji opće poznata činjenica i široko rašireni problem. Ona upravo pokreće etičku kašmirsku kolekciju. Tvrdi da je jedan dio industrije kašmira korumpiran.

Upropaštavaju se pošteni proizvođači korištenjem lažne robe slabe kvalitete. Tekstilna industrija je u to umješana jer pokušavaju smanjiti cijenu proizvoda, a zaraditi što više. Ona ne vjeruje da pravi kašmir može biti jefti, a falsifikati onemogućavaju preživljavanje uzgajivačima koza u Mongoliji. 

Bio je i slučaj prije dvije godine kada se pokazalo da je milijun odjeće od kašmira zaplijenjeno od firmi u kineskom vlasništvu, u Rimu, bilo mješavina akrila, viskoze i dlake štakora ili drugih životinja.

Globalno se proizvodi oko 7.5 milijuna kilograma kašmira, a prodaja brendiranog kašmira je iznimno velika. Menadžer Malcolm Campbell koji već četiri desetljeća radi u tekstilnoj industriji kaže da nema toliko koza na cijelome svijetu koliko je kašmirskih proizvoda ovoga trena na tržištu.

Jednostavni prevaranti koriste akril ili poliester. Nadalje, puno proizvoda ima 50 ili 60 posto kašmira, a ostatak je modificirana ovčja vuna ili vuna jaka. Ovo je vrlo teško provjeriti.

Puno kašmirske odjeće koja je označena kao 100 posto kašmir ima postotak modificirane vune. Gospodin Campbell koji je obilazio i kineske tvornice za preradu vune, kaže da koriste mašine za rastezanje vune da bi dobili finija vlakna i puno proizvoda tada nosi oznaku kašmir što nije istina.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.