Hamdo Mulavdić je čitav radni vijek posvetio Rudniku mrkog ugljena Đurđevik, gdje rukuje strojevima na površinskom kopu Višća, ali pored rudarstva, u njegovoj obitelji se već generacijama bave pčelarstvom. On je spasio tradiciju od zaborava i danas uspješno radi na unapređenju aktivnosti udruženja “Vrijesak” koje okuplja pčelare s područja Živinica.
Kada mu je otac umro 1992. godine, iza njega su ostale pčele, a on, iako o tome nije znao gotovo ništa, nastavio je tradiciju.
- Radim sa sedamdeset košnica, proizvodimo med, polen, mliječ, propolis, rojeve matice. Veliki izazov nam je pokretanje proizvodnje pčelinjeg otrova, za što smo osigurali opremu. U radu smo imali velikih problema jer smo dobivali satne osnove lošeg kvaliteta od prodavača, pa je i naš med gubio na kvaliteti - dodaje on.
U suradnji sa USAID/Sweden FARMA II projektom, udruženje “Vrijesak”, na čijem je Hamdo čelu, nabavilo je liniju za sterilizaciju i izradu satnih osnova.
- Danas sami prerađujemo vosak bez dodataka, vršimo sterlizaciju te smo i po tome jedinstveni u odnosu na neke druge prerađivače. Naše članstvo se širi, radimo s pčelarima živiničkog kraja i vjerujemo da se isplati sačuvati tradiciju, učiti o ovome i time doprinositi razvoju pčelarstva - zaključuje Mulavdić.
Pčelarstvo ima dugu tradiciju na području Živinica. Međutim, proizvođači se suočavaju s brojnim preprekama u želji da održe korak s naprednom i modernom proizvodnjom. Osim činjenice da se pčelarstvo ne tretira kao profitabilna djelatnost, imaju dodatne napore da nabave kvalitetan vosak nužan za zdrave košnice. Često se suočavaju i s problemom plasiranja na tržište meda koji po kvaliteti i tehnologiji ne odgovara visokim standardima proizvodnje.
- Naše udruženje se bavi unapređenjem interesa lokalnih pčelara Živinica. Danas imamo moderni stroj koji omogućuje proizvodnju kvalitetnog voska potrebnog za formiranje zdravih košnica i to je put ka napretku - napominje Mulavdić.
Udruženje “Vrijesak” Živinice osnovano je 1993. godine, kad je za prvog predsjednika izabran Alija Zehić, istaknuti pčelar. Udruženje je te prve godine imalo oko 40 članova, a danas oko 200, kaže se u priopćenju iz USAID/Sweden FARMA II projekta.
- Jedno smo od najjačih udruženja u Tuzlanskoj županiji, pokrenuli smo školu pčelarstva za početnike te time pridružili još 30 sudionika koji su svladali i praktični i teorijski dio. Ostvarujemo jako dobro suradnju s drugim pčelarima širom zemlje i ponosno predstavljamo svoj kraj u pčelarskoj zajednici - zaključuje Mulavdić.