Usvajajući prošli tjedan Rezoluciju o bosanskom jeziku, Rijaset Islamske zajednice u BiH traži da se u roku od šest mjeseci izradi strategija afirmacije i očuvanja bosanskog jezika u Islamskoj zajednici i kod svojih pripadnika te članova/Bošnjaka na teritoriju BiH, Sandžaka i Srbije, Hrvatske i Slovenije, odnosno Bošnjaka/muslimana u iseljeništvu. To znači da će se bošnjačke zajednice u susjednim državama i inozemstvu morati izboriti da njihov bosanski jezik bude ustavno priznat.
Očuvanje bosanskog jezika
U spomenutoj strategiji Rijaset Islamske zajednice u BiH traži da se u tim državama u istom roku izrade planovi i programi kojima će biti obuhvaćene obveze i zadaci za nositelja vjerskog autoriteta u Zajednici, za zaposlene u Zajednici, vjeroučitelje, njezine članove, odnosno pripadnike. “Programom treba posebno obuhvatiti ulogu Zajednice u vezi s očuvanjem i prenošenjem bosanskog jezika u povijesti Bošnjaka, značaj islamskog shvaćanja da svaki narod ima pravo svojim jezikom prenositi i tumačiti vrijednosti vjere te utjecaja islama na afirmaciju, obogaćivanje i razvoj bosanskog jezika u svim slojevima muslimanskog/bošnjačkog naroda i u svim područjima života”. U budućnosti bošnjačka zajednica u dijaspori će trebati izdati poseban udžbenik bosanskog jezika koji će biti izučavan u sklopu dopunske nastave, i to za prostor Sandžaka/Srbije, Hrvatske i Slovenije, odnosno bošnjačko iseljeništvo u svijetu, koji bi se, kako se ističe u Rezoluciji, “koristio u programima Zajednice ili kombinirano u programima službene dopunske nastave u domicilnim zemljama, u suradnji sa Zajednicom”. U sklopu istog programa širenja bosanskog jezika bit će obuhvaćena i izrada metodičkog priručnika za imame, mualime i vjeroučitelje s uputama na koji način, kroz mektepsku i vjeronaučnu nastavu i druge programske sadržaje Zajednice, podučavati djecu, mlade i ostale bosanskom jeziku.
Preporuke Rijaseta
“Programom i planovima na temelju ove strategije treba osigurati da se preko seminara i stručnog usavršavanja imami, vjeroučitelji i profesori medresa dodatno osposobe u podučavanju i uporabi bosanskog jezika.
Istom strategijom treba predvidjeti dane bosanskog jezika u BiH, s natjecateljskim karakterom nekih od tih aktivnosti i odgovarajućim nagradama”, stoji u Rezoluciji o bosanskom jeziku koju je donio Rijaset Islamske zajednice u BiH.•