Više od pola milijuna građana Bosne i Hercegovine (BiH) ugroženo je od mina, a deminiranje ide prilično sporo, tako da bi naša zemlja od mina mogla biti očišćena tek 2024. godine, procjenjuju u Centru za uklanjanje mina (BH MAC). Samo od početka ove godine, na području BiH dogodile su se tri minske nesreće u kojima su tri osobe smrtno stradale, a tri povrijeđene.
Situaciju dodatno usložnjava i činjenica da građani sve češće kradu oznake koje upozoravaju na mine, što je, nažalost, evidentno i u Unsko-sanskoj županiji.
"Samo u 2013. godini mi smo ponovo postavili 200 znakova obilježavanja. Dio tih znakova je dotrajao usljed vremenskih neprilika, a većinu su uklonile nepoznate osobe", izjavio je za Fenu šef Regionalnog ureda BH MAC-a u Bihaću Aladin Bajraktarević.
Prema njegovim riječima, posljednji primjer je područje Šestanovca u Velikoj Kladuši, gdje je policija prijavila ulazak u sumnjive površine.
"Kada smo tamo došli svi znakovi su bili uklonjeni, a samo dva sata nakon što smo postavili nove i oni su ponovo otuđeni", istakao je Bajraktarević.
Prošle godine broj obnovljenih znakova bio je manji u odnosu na 2012. kada je ponovno postavljeno 360. Međutim, Bajraktarević naglašava da to nije trend, već da je svake godine situacija različita, nekad je oznaka manje, a nekad više.
Znakovi su uglavnom od metala, a nalaze se većinom u ruralnim područjima gdje je slaba frekvencija stanovništva. Oni otuđuju i prodaju kao staro gvožđe ili koriste za druge potrebe.
Međutim, ima i drugih motiva.
"Zbog prodaje zemljišta vlasnici s određene sumnjive ili rizične površine uklone znakove da bi je laše prodali. Imali smo i slučaj u Ljusini, gdje su znakovima za minska polja obilježili skladište kako inspekcijska tijela ne bi mogla izvršiti kontrolu tog prostora", navodi Bajraktarević.
Iz BH MAC-a su još jednom uputili apel građanima da poštuju oznake kojima su označena minska polja i da se nepotrebno ne izlažu opasnosti.