cijene stalno rastu

Ulazimo u prosinac, mjesec povećane potrošnje, čeka nas nikad skuplja blagdanska trpeza

Ulazimo u prosinac, mjesec povećane potrošnje, čeka nas nikad skuplja blagdanska trpeza
30.11.2024.
u 14:12
Meso, maslac, kakao, čokolada, samo su neki od proizvoda kojima cijene stalno rastu. Građani to dobro znaju, osobito kada se kupuje veća količina, poput one za blagdanske trpeze
Pogledaj originalni članak

Dva dana nas dijele od prosinca, mjeseca blagdana, a uz to ide i obvezna bogatija trpeza, ali i darovi. Međutim, uz rast cijena mnogih namirnica, blagdanska trpeza traži značajno veći izdatak iz kućnog proračuna. Pečenje, torte, kolači, salate i druge delicije – sve to treba pažljivo pripremiti, servirati, ali najprije platiti. Potrošačka košarica u ovoj godini skuplja je za oko 100 maraka u odnosu na lanjsku u istom mjesecu, ali blagdani i praznici poseban su izdatak.

Rast cijena
- Kada ulazimo u ovo vrijeme povećane potrošnje, a znamo da potražnja diktira cijene, za očekivati je i veće cijene. Posebno mesa i mesnih prerađevina pa smatramo da će povećanje biti i značajnije - rekao je za RTRS projekt-menadžer Udruge za zaštitu potrošača "DON" Prijedor Zoran Peteš. Meso, maslac, kakao, čokolade za kuhanje samo su neki od proizvoda kojima cijene stalno rastu. Građani to dobro znaju, osobito kada se kupuje veća količina poput one za pripremu blagdanske trpeze. - Prosječne plaće nisu rasle i onda je teško očekivati da se pokriju svi troškovi potrošačke košarice. To nije ni 50 posto - naveo je Peteš. Cijene čokolada u BiH u posljednjih nekoliko mjeseci su u porastu, a razlog tome je, kako kažu, poskupljenje kakaa na svjetskom tržištu, ali izgleda gotovo nevjerojatno da za čokoladu za kuhanje od 200 grama, bila bijela ili crna, građani BiH moraju izdvojiti više od sedam maraka. Tristo grama Milka čokolade iznosi nešto više od šest maraka. Ulje, brašno i maslac skuplji su od pet do deset posto u trgovinama nego što su bili prošli vikend, kava je poskupjela za oko 20 posto, a uskoro možemo očekivati i nove cijene šećera. Pekari su već najavili nove cijene svojih proizvoda od Nove godine. Litra ulja domaćeg proizvođača, koja je do prije nekoliko dana iznosila 2,45 KM ili pak 2,65 KM, sada je 2,95 KM, a negdje je prešla tri KM. Kilogram glavice kupusa lani je bio 40 feninga, a ove je godine 2 KM. - Sarme ćemo se poželjeti jer je vreća kupusa 15 maraka. A bez mesa, čije su cijene postale nedostižne za mnoge, to i ne bi bila prava sarma. Tko je naučio, on će jesti, ali sve manje i tanje - kaže jedan umirovljenik.

Inflacija
A što kaže statistika? Prema njoj, i nije nam tako loše. Potrošačke cijene u BiH u listopadu su u odnosu na prethodni mjesec ove godine zabilježile rast za 0,2 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. U prosjeku je zabilježen rast cijena hrane i bezalkoholnih napitaka za 0,8 posto, alkoholnih pića i duhana za 0,2 posto, odjeće i obuće za 1,6 posto, zdravstva za 0,5 posto, obrazovanja za 0,4 posto, restorana i hotela za 0,4 posto te ostalih dobara i usluga za 0,3 posto. Niže cijene u prosjeku su zabilježene kod stanovanja i režijskih izdataka za 0,8 posto, namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanja kuće za 0,2 posto te prijevoza za 0,2 posto, podaci su Agencije za statistiku BiH. Na godišnjoj razini u listopadu ove u odnosu na listopad prošle godine u prosjeku je zabilježen rast razine cijena od 0,9 posto. Hrana i bezalkoholni napici u prosjeku su skuplji za 3,4 posto, alkoholna pića i duhan za 4,5 posto, zdravstvo za četiri posto, komunikacije za 0,2 posto, rekreacija i kultura za tri posto, obrazovanje za 0,4 posto, restorani i hoteli za 6,7 posto te ostala dobra i usluge za 3,9 posto. Prosječni pad cijena zabilježen je kod odjeće i obuće za 7,9 posto, stanovanja i režijskih izdataka za 1,1 posto, namještaja, kućanskih uređaja i redovitog održavanja kuće za 0,4 posto i prijevoza za 6,6 posto. No, s druge strane sindikalna potrošačka košarica koju je Savez samostalnih sindikata BiH izračunao za listopad ove godine iznosi 3,080,60 KM. Prosječna plaća isplaćena u Federaciji BiH za kolovoz ove godine iznosila je 1384 KM. Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, je 619 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 44,93 posto. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice minimalnom plaćom je 20,09 posto. U listopadu je četveročlanoj obitelji za prehranu trebalo 1361.40 KM, dakle, cijela prosječna plaća. Pitanje je od kuda iznaći novac za skromnu blagdansku trpezu?!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.