svi ga koristimo

Upozorenje liječnika: Ovaj kuhinjski predmet može izazvati ozbiljne infekcije!

Foto: shutterstock
Upozorenje liječnika: Ovaj kuhinjski predmet može izazvati ozbiljne infekcije!
09.05.2024.
u 08:10
Pogledaj originalni članak

Upozorenje se odnosi na spužvice i krpe za suđe koje se često ostavljaju na sudoperu i budu zaboravljene dok ne počnu smrdjeti. Kuhinja je pogodno tlo za razmnožavanje bakterija.

Krpe i spužvice za suđe, koje su često zanemarene i ostavljene vlažne na sudoperu, rijetko se peru tako često kao ostali kućanski predmeti.

Kako temperature rastu, kuhinje postaju žarišta za razmnožavanje bakterija. Dr. Gareth Nye, voditelj programa za medicinsku znanost na Sveučilištu u Chesteru, savjetovao je da se ne koriste spužvice za suđe osim ako se temeljito ne operu nakon svake upotrebe i ne zamijene svakih nekoliko mjeseci kako bi se smanjila bakterijska kontaminacija, javlja televizija N1.

Dr. Nye istražio je opseg prisutnosti bakterija na krpama za suđe i podijelio najbolje prakse za njihovo čišćenje i skladištenje.

Okrio je zapanjujuće brojke: “90 posto krpa za suđe u Velikoj Britaniji smatra se jako kontaminiranim bakterijama, u usporedbi s 20 posto ručki za puštanje vode na WC školjci. WC školjka je čišća i od drugih kuhinjskih dijelova, kao što su kuhinjska slavina i radna ploča. Nedavne studije pokazuju da je oko 70 posto krpa za suđe u Velikoj Britaniji zaraženo s više od jedne milijarde bakterija na 100 kvadratnih cm površine – ili oko pola milijarde za vašu krpu prosječne veličine.”

Dr. Nye je upozorio na sedam štetnih bakterija koje se obično nalaze na krpama za suđe, uključujući E coli, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella, Staphylococcus aureus, Enterobacte, Klebsiella, Bacillus subtilis, prenosi Mirror.

“Sve bakterije mogu uzrokovati vrlo teške infekcije kod pacijenata koji su vrlo mladi ili stari, ili imaju temeljna zdravstvena stanja koja ih čine sklonijima infekcijama. Bakterije će rasti različitim brzinama ovisno o tome koliko je krpa vlažna, kako se ostavlja nakon korištenja i s čime dolazi u kontakt tijekom korištenja.

“Preporuke su da ih ne koristite, ali ako to učinite, trebali biste se temeljito oprati nakon svake upotrebe i isprati antibakterijskim deterdžentom svaka dva dana kako biste ubili klice. Također biste trebali mijenjati krpu za suđe svakih nekoliko mjeseci. Idealno bi bilo prijeći na antibakterijske maramice za čišćenje nekih površina, osobito nakon pripreme sirovog mesa ili peradi koji su poznati proizvođači štetnih bakterija.”

Savjeti kako pohraniti krpu/spužvicu za suđe kako biste smanjili rast bakterija

“Vlažna krpa za suđe ostavljena u toploj kuhinji pruža idealno okruženje za razmnožavanje bakterija. To je osobito vjerojatno ako su prisutni i tragovi hrane. Treba ih držati suhima, dalje iz potencijalnih izvora bakterija i položenih što je ravnije moguće. Bakterije su rasle i razmnožavale se u svim vrstama zgužvanih krpa, ali su se razine bakterija smanjile za 1000 puta ako su krpe za posuđe ostavljene da se suše 24 sata na sobnoj temperaturi.”

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.