Izmjenama Zakona o prebivalištu i boravištu

Uvedena nova pravila - od sada u BiH i beskućnici moraju prijaviti prebivalište, a nemaju ni adrese

Uvedena nova pravila - od sada u BiH i beskućnici moraju prijaviti prebivalište, a nemaju ni adrese
04.01.2016.
u 07:00
Zakon: Građani su dužni prijaviti prebivalište u roku od 15 dana od dana nastanjenja na adresi na kojoj prijavljuju prebivalište Kao valjana osnova za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju potrebni su brojni dokumenti
Pogledaj originalni članak

Iako je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH stupio na snagu u srpnju 2015., mnogi građani zbog velikog broja dokumenata nerado prijavljuju nova prebivališta, a brojni su spremni čekati još pet godina, kada bi se trebala provesti revizija za svakog državljanina o ispunjenosti uvjeta prebivališta. Naime, još uvijek se čekaju dodatna objašnjenja koja, prema zakonu, treba dati Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH (IDDEEA). Podsjećanja radi, ovim zakonom je propisano da su državljani u postupku prijavljivanja prebivališta i adrese stanovanja dužni priložiti dokaz da imaju valjanu osnovu za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju, piše Večernji list BiH.

Čekaju reviziju

Predviđeno je da su građani u postupku prijave prebivališta dužni dati točne i istinite podatke. Kao valjanu osnovu za prebivalište na adresi na kojoj se prijavljuju smatra se dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stana, kuće ili drugog objekta za stanovanje, ovjeren ugovor o zakupu ili o podstanarskom odnosu, uz ovjeren dokaz o vlasništvu ili suvlasništvu ili posjedu stanodavca. Osim toga, kao valjana osnova smatra se i potvrda da se pred nadležnim organom vodi spor o vlasništvu, odnosno da je pokrenuta legalizacija ili uknjižavanje objekta, stana ili kuće na adresi na kojoj se prijavljuje prebivalište. Kao valjan dokaz smatrat će se i ovjerena izjava stanodavca da daje pristanak da određena osoba bude prijavljena na njegovoj adresi. Bračni ili izvanbračni partner ili srodnici moći će prijaviti prebivalište na adresi samo uz prilaganje dokaza o bračnom ili izvanbračnom stanju. Građani u većini slučajeva su neobaviješteni o novom zakonu, a kada im šalterski službenik priopći što im je sve potrebno, s negodovanjem odlaze.

Osobna iskaznica

Inače, ovaj zakon je regulirao i prijavu prebivališta beskućnika u suradnji sa socijalnom skrbi, iako nemaju adrese na kojoj stalno borave i mijenjaju često mjesto. Osobe koje su u stanju socijalne potrebe mogu zatražiti od socijalne ustanove da im pomogne u pribavljanju potrebnih dokumenata. Građani su dužni prijaviti prebivalište u roku od 15 dana od dana nastanjenja na adresi na kojoj prijavljuju prebivalište. Za provedbu ovog zakona nadležni su u RS-u MUP RS-a i u FBiH županijski MUP-ovi. MUP Sarajevske županije reviziju prebivališta će vršiti za sve građane koji mijenjaju osobnu iskaznicu zbog isteka roka trajanja kako ih ne bi dodatno morali pozivati da dostave dokaze o ispunjenosti uvjeta prijave prebivališta na određenoj adresi. Važno je naglasiti kako bračni ili izvanbračni partneri i srodnici prvog stupnja (roditelji, djeca) posvojitelji i posvojenici, u postupku prijavljivanja prebivališta, mogu podnijeti zahtjev za prijavu prebivališta na adresi već prijavljenog bračnog ili izvanbračnog partnera ili srodnika, odnosno posvojitelja ili posvojenika samo uz dokaz o bračnom ili izvanbračnom stanju, srodstvu ili posvojenju, bez prijavljivanja dokaza iz stavka uz evidentiranje postojanja ovakvog odnosa. 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.