Svi ispitanici u Bosni i Hercegovini ocjenjuju poreznu nesigurnost kod nas većom nego u drugim zemljama Europe, a kao glavne uzroke nesigurnosti navode nedorečenost, nedostatak javno dostupnih uputa, dugotrajnost poreznih sporova, te česte i retroaktivne izmjene zakona, pokazuje Deloitteovo istraživanje o porezima u Europi i Hrvatskoj, provedeno pred kraj prošle godine.
Porezna sigurnost
Za razliku od Nizozemske, Švicarske, Luksemburga i Norveške, koje su prepoznate kao zemlje s najvećom poreznom sigurnosti, BiH s Francuskom dijeli vodeće mjesto na popisu porezno najnesigurnijih europskih država. Apsolutno svi ispitanici u Deloitteovu istraživanju u BiH dijele mišljenje kako je država porezno nesigurna.
Prosječan stupanj porezne nesigurnosti u Europi je neznatno niži (53,7%) nego prošle godine kada je iznosio 54,2% posto i pretprošle kada je bio 60%.
Najčešće je spominjani izvori nesigurnosti u BiH nedorečenost, manjkavost i često sporna javna dostupnost uputa, čak 88%, što je znatno više u odnosu na rezultate od prethodne godine (50%), zatim dugotrajnost poreznih sporova 50% u odnosu na 33% prethodne godine, te česte i retroaktivne izmjene zakona 38% (prethodne godine 33%). Kao i u Bosni i Hercegovini, ova su tri izvora porezne nesigurnosti navedena i u ostalim europskim zemljama, međutim, u manjim postocima.
Odnos s poreznim vlastima
-Općenito, 88% ispitanika u Bosni i Hercegovini svoj odnos s poreznim vlastima ocjenjuje dobrim i više (75% dobrim, a 13% izvrsnim), dok ga 12% smatra lošim. Za razliku od svojih kolega u Europi, porezni stručnjaci u BiH nisu naveli kako imaju vrlo dobre odnose s poreznom upravom (34% Europa), kao ni da imaju iznimno loše odnose (1% Europa), komentira Emir Ibišević, menadžer u Odjelu poreznog savjetovanja u Deloitteu.
Slično kao i ispitanici iz ostalih europskih zemalja (85%), ni oni iz BiH nisu razmatrali promjenu svog odnosa s poreznom upravom unatrag posljednjih godinu dana (88%). Ono što bi, prema mišljenju ispitanika, doprinijelo poboljšanju odnosa je konzistentniji pristup i savjeti koje daju porezne vlasti. Istraživanje je pokazalo kako se porezne vlasti europskih zemalja najviše fokusiraju na PDV, porez na dobit, te na porez na dohodak. Kada je riječ o poreznim odjelima kompanija u BiH, ispitanici smatraju kako je za uspješnost njihova odjela najvažnija pravodobnost podnošenja poreznih prijava i usklađenost (89%), uska povezanost s poslovnom organizacijom i njenom strategijom (75%), te izvjesnost po pitanju poreznih obveza (63%).
U Europi je odnos sličan, pa je pravodobnost podnošenja poreznih prijava i usklađenost najvažnija (75%), a slijede izvjesnost po pitanju poreznih obveza (72%) i uska povezanost s poslovnom organizacijom i njenom strategijom (66%).
Deloitte je istraživanje proveo u 28 zemalja Europe, uključujući i BiH, a odazvale su se 803 kompanije. Istraživanje je bilo anonimno, a odgovori su prikupljani elektroničkim putem