U svom prvom izvješću o osnovnoj evaluaciji (LINK) o Bosni i Hercegovini, Grupa eksperata Vijeća Europe za akciju protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (GREVIO) ističe pozitivne zakonske i političke korake koje su poduzele vlasti u BiH, ali i navodi i dodatne mjere za ispunjavanje zahtjeva Konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji (Istanbulska konvencija).
U svom izvješću, objavljenom danas, GREVIO pozdravlja politike za osiguranje rodne ravnopravnosti, uključujući rodno osjetljivo budžetiranje u ministarstvima na državnoj i entitetskoj razini i uspostavljanje kontakt osoba za rodnu ravnopravnost.
U izvješću se ističu pozitivni koraci, uključujući donošenje novog kaznenog zakonodavstva kojim se uvode kaznena djela prisilnog sakaćenja ženskih spolnih organa (Female genital mutilation - FGM), prisilne sterilizacije, uhođenja, seksualnog uznemiravanja i prisilnog braka.
GREVIO je pohvalio pružanje specijalističke podrške žrtvama u postupcima procesuiranja nasilja u obitelji putem „osobe od povjerenja“, koja pomaže žrtvama i prisustvuje svim njihovim sastancima i saslušanjima pred javnim institucijama, uključujući policiju i sudove.
Međutim, bazirajući svoje nalaze na informacijama dobijenim od vlasti, civilnog društva i drugih izvora, uključujući posjet Bosni i Hercegovini, GREVIO identificira izazove koji zahtijevaju “hitno djelovanje” vlasti kako bi se uskladili sa Istanbulskom konvencijom.
GREVIO poziva vlasti da izmijene članove u zakonu za seksualno nasilje koji su tretirani u državnim, entitetskim i zakonima Brčko distrikta kako bi u potpunosti uključili pojam nedostatka slobodnog pristanka kako to zahtijeva Istanbulska konvencija i da preciziraju vrstu seksualnih radnji bez pristanka koji su kriminalizirani u skladu s konvencijom.
Osim toga, treba usvojiti mjere kako bi osigurale da se svako kazneno djelo seksualnog nasilja primjenjuje na bivše ili sadašnje supružnike ili partnere i da se osiguraju proporcionalne i odvraćajuće sankcije za sve seksualne radnje bez pristanka žrtve, bez obzira na osobna svojstva.
Kako se u izvješću nalazi da trenutno nije predviđen jasan put i sustav upućivanja za žrtve seksualnog nasilja i da su njege traume i dugotrajno psihološko savjetovanje nedovoljni, GREVIO poziva vlasti da uspostave centre za slučajeve silovanja i/ili koji upućuju da se dogodilo seksualno nasilje, a koji će pružati neposrednu medicinsku, traumatsku podršku, forenzičke preglede i psihološku pomoć od strane kvalificiranih stručnjaka, u skladu sa standardima sporazuma.
Što se tiče prava na starateljstvo i posjete, GREVIO apelira na vlasti da poduzmu "prioritetne radnje“ kako bi se osigurala sigurnost žrtava i njihove djece i da se "razbije začarani krug moći i zloupotreba“ koji vrše počinitelji.
Naprimjer, vlasti moraju zakonom predvidjeti izuzeće od obveznog posredovanja u postupcima koji se odnose na odvajanje, starateljstvo i pravo na posjetu u slučajevima nasilja, uključujući nasilje u obitelji i izričito predvidjeti zakonom da se incidenti nasilja u obitelji nad nezlostavljajućim njegovateljima mogu uzeti u obzir pri određivanju prava na starateljstvo i posjete.
Obiteljski sudovi bi trebali uzeti u obzir sve epizode nasilja u obitelji, uključujući i konzultacije sa svim relevantnim stručnjacima. Svi relevantni stručnjaci, posebno osoblje centara za socijalni rad i suci obiteljskih sudova, trebaju biti obučeni da tretiraju slučajeve nasilja u obitelji i opremljeni smjernicama koje će im omogućiti da ispune svoju obvezu osiguranja sigurnosti za žrtve, navodi se u prvom izvješću Vijeća Europe o osnovnoj evaluaciji (LINK) o Bosni i Hercegovini po pitanju usklađivanja sa Konvencijom o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.