Žalbeno povjerenstvo Vijeća za tisak i online medije u BiH, uzimajući u obzir suicid koji se prije dva dana dogodio u Sarajevu, apelira na medije da etično i odgovorno pristupaju izvještavanju o toj temi navodeći kako su novinari dužni izbjegavati objavljivanje punog identiteta žrtava i uznemirujućih sadržaja, osim kada je riječ o iznimnom javnom interesu.
Upozorava se da medijski profesionalci trebaju izvještavati u skladu sa članom 15 - Poštovanje privatnosti Kodeksa za tiskane i online medije BiH, u kojem se ističe da se posebna pažnja, obazrivost i odgovornost zahtijeva pri izvještavanju o samoubojstvima, nesrećama, osobnim tragedijama, bolestima, smrtnim slučajevima i nasilnim djelima.
U tom smislu Žalbeno povjerenstvo Vijeća medijima poručuje da izbjegavaju senzacionalizam i detaljno opisivanje metoda suicida. Također, trebaju izbjegavati glorifikacije odnosno da se ne prikazuje suicid kao rješenje problema niti idealiziraju osobe koje su izvršile suicid.
Umjesto toga, naglašava se važnost traženja podrške i pomoći, te faktori rizika.
- Fokusirajte se na faktore rizika povezane sa suicidom, kao što su mentalne bolesti i socijalni problemi. Pružite informacije o organizacijama i stručnjacima koji nude pomoć i podršku, čime ćete pomoći u edukaciji javnosti i podstaći ljude da potraže pomoć. Molimo vas da prepoznate važnost etičkog pristupa u izveštavanju o suicidu i doprinosite stvaranju informiranijeg i suosjećajnijeg društva – priopćilo je Žalbeno povjerenstvo Vijeća za tisak i online medije u BiH.