strani investitori otišli iz bih, ostavili probleme

Više od 2100 osoba prisiljeno 
je ostati na mjestu direktora

Više od 2100 osoba prisiljeno 
je ostati na mjestu direktora
27.01.2019.
u 18:00
Pogledaj originalni članak

 

Svaka država, tako i BiH, priželjkuje rast stranih investicija i dolazak stranih tvrtki. Ipak, kada imate sustav kao u BiH, to nekada i nije dobra opcija, piše Večernji list BiH. U BiH, prema podacima, trenutačno ima nešto više od 2100 direktora stranih tvrtki koji ne mogu napustiti dužnost. Oni su imenovani za direktore nakon što je strani investitor odlučio osnovati pravni subjekt u BiH, ali nakon nekog vremena se povukao. Prije nije zatvorio tvrtku, a direktori su se našli u problemima.

Pravni vakuum

- Stvorio se pravni vakuum u kojem je ostalo nešto više od 2100 ljudi. Nema ih tko smijeniti, odobriti ostavku, a oni ne mogu ugasiti tvrtku. Strani vlasnici otišli su dalje i ne javljaju se, a država kaže da nema ovlasti sama ugasiti te tvrtke. Uskoro se mora naći rješenje za ove ljude jer neki od njih već se desetak godina nalaze u bezizlaznoj situaciji - govori nam jedan od direktora strane tvrtke koji se bori s ovim problemom. Jedina institucija koja je poduzela nešto po ovome pitanju je Uprava za neizravno oporezivanje BiH. U toj instituciji primijetili su da 9000 tvrtki već godinama posluje s nulom te su im sada naredili da počnu poslovati ili će im oduzeti PDV broj. - Radi se o poslovnim subjektima koji ne rade već godinama, a vlasnici neće da ih ugase. Oduzet ćemo im dio mogućnosti za poslovanje kroz oduzimanje PDV broja, i to je sve što možemo uraditi. Gašenje tih poslovnih subjekata pitanje je kojim se trebaju baviti neke druge institucije jer mi to ne možemo učiniti - rekao je za Večernji list glasnogovornik Uprave za neizravno oporezivanje BiH Ratko Kovačević. Naš sugovornik ističe kako država mora stvoriti mehanizme koji će riješiti ovaj problem, odnosno, prisiliti osnivače tvrtki da ih ugase. - Dio njih neće gasiti tvrtke jer ih one više ne zanimaju dok drugi dio neće krenuti u taj proces jer on iziskuje određena financijska sredstva. Na ovoliki broj tvrtki država bi trebala uzeti milijune maraka na procesima gašenja tih pravnih subjekata. Onda je, valjda, i logično da se država pozabavi tim pitanjem.

Pitanje troškova

Druga dimenzija je da država treba zaštiti svoje građane, a to su ljudi koji su ostali na pozicijama direktora. Nismo mi krivi što su stranci otišli i ostavili nama da sve rješavamo. Institucije moraju reagirati - zaključio je naš sugovornik. Ovo je jedno od pitanja kojima će se vlast u BiH morati pozabaviti. Najavljeno je kako će se početi s inicijativom da se stvore mehanizmi koji će državi omogućiti gašenje pravnih subjekata koji ne rade, a račun za gašenje tih tvrtki na kraju će se ispostaviti njezinim vlasnicima.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.