Nakon što je Zastupnički dom Parlamenta FBiH prošli tjedan usvojio nacrt zakona o konverziji kredita s valutnom klauzulom u švicarskim francima (CHF) u KM, kojim se predviđa konverzija kredita u KM po tečaju na dan podizanja kredita, uz obračunavanje kamate u iznosu od 5 posto, prestaju razlozi za masovni prosvjed građana koji imaju kredite u francima, piše Večernji list BiH.
Čeka se Dom naroda
U slučaju da zakon prođe i Domu naroda Parlamenta FBiH banke će morati sa svim korisnicima uraditi aneks ugovora o podizanju kredita po novim pravilima i time priznati kako se kredit uopće nije mogao davati u švicarskim francima. S obzirom da je zakon podržala gotovo jednoglasno i vlast i oporba, Kemal Duraković, predsjednik Udruge “Švicarac”, koja okuplja one koji su zbog kredita u francima pali na prosjački štap, ističe kako se “nada da će zakon u sljedećoj fazi usvajanja pretrpjeti minimalne izmjene”. Najavio je pokretanje inicijative za usvajanje istog zakona i u RS-u. Prije nekoliko mjeseci, uprave Hypo banke u Banjoj Luci i Sarajevu tvrdile su kako je prijedlog zakona o konverziji kredita u švicarskim francima u KM protivan principima vladavine prava i neustavan, nakon čega je Vlada FBiH odbila ponuđeni zakon koji je Zastupnički dom Parlamenta FBiH, ipak, prihvatio. Vlada smatra kako bi prijedlog zakona o konverziji kredita iz CHF u KM, koji su podnijeli zastupnici u Zastupničkom domu, imao za posljedicu stvaranje pravne nesigurnosti u BiH zbog retroaktivnih elemenata u zakonu. “U pitanje bi bila dovedena ravnopravnost korisnika kredita s valutnom klauzulom u eurima koji su u praksi imali čak i dvostruko veće kamatne stope od kredita odobrenih u CHF”, stoji u zaključku Vlade.
Prije Vlade, reagirale su dvije uprave Hypo banke priopćenjem u kojem stoji “da bi, ako Parlament usvoji zakon, koji je predložio Mario Karamatić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta BiH, isti proizveo štetne posljedice, ne samo za cjelokupan bankarski sustav BiH, nego i za državu i porezne obveznike. Pored toga – prouzrokovao bi dodatnu pravnu nesigurnost među stranim investitorima”. Oni tvrde kako bi to predstavljalo izravno miješanje zakonodavne u sudsku vlast. Zakonodavac bi praktično djelovao kao zastupnik interesa tužitelja i na sebe preuzeo ulogu sudske vlasti. Prijedlog zakona promovira povredu prava na imovinu i uvodi retroaktivnu primjenu zakona, čime se narušavaju temelji pravne sigurnosti i, dodatno, ovaj prijedlog predstavlja diskriminaciju u bankarstvu, narušavajući pravila o konkurenciji.
U pitanju 9082 osobe
“Ova me petogodišnja borba zdravstveno uništila jer sam više kod liječnika nego kući i, nažalost, pitanje je koliko će se izdržati još. Nije lako boriti se za čast 9802 građanina BiH s ovom mašinerijom. Zaista se više ne može dalje te ovu borbu valja napustiti i predati se”, stoji u pismu od prije nekoliko dana koje je uputio Kemal Duraković, predsjednik Udruge “Švicarac” u BiH. •