Izrazito loša hidrološka situacija, a koja se odražava i na proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije za unutarnje tržište BiH znači i neizvjesnu situaciju u kojoj su poduzeća koja se bave proizvodnjom primorana rješavati stanje s potencijalnim manjkovima energije, piše Večernji list BiH.
Obnovljivi izvori
- Tekuća godina u hidrološkom smislu izrazito je loša za JP Elektroprivredu Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar. Loše vremenske prilike, odnosno neprilike, stvaraju nam veliki problem s obzirom na to da svu svoju energiju proizvodimo iz obnovljivih izvora, od čega više od 90% hidroenergije, po čemu smo jedinstveni u BiH - objasnila nam je Marija Buntić, rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija Javnog poduzeća Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Podsjeća na to kako smo svjedoci da cijelu regiju pogađa energetska kriza zbog globalnog manjka kako drugih energenata tako i električne energije te ekstremno visokih cijena na tržištu. Buntić je naglasila i kako su na vrijeme prepoznali situaciju u kojoj će se naći i u više navrata pismeno apelirali na Vladu Federacije BiH, većinskog vlasnika, kako bi odgovornim i preventivnim zajedničkim djelovanjem nadišli problem. - Vladi Federacije BiH, u čijem je također vlasništvu JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo, zadnjim dopisom predložili smo da donese odluku da JP EPBiH d.d. Sarajevo sve svoje viškove električne energije ponudi nama, po tržišnim cijenama, ako ne bude dovoljno energije na tržištu, odnosno, da prioritet kupoprodaje bude za potrošače u Federaciji BiH - potvrdila nam je Buntić. Navodi i kako su također upozorili da ovakva situacija vrlo lako može dovesti do ugrožavanja sigurnosti i stabilnosti elektroenergetskog sustava u BIH, a samim time i redovite opskrbe potrošača u BiH. Bez obzira na težinu situacije u kojoj su se našli, uvjereni su, ističe Buntić, da zajedno odgovornim i brzim djelovanjem te racionalnom potrošnjom mogu nadići problem i ne dovesti u pitanje kontinuiranu i sigurnu opskrbu svih potrošača. S druge strane iz Elektroprivrede BiH odgovorili su kako je, nakon provedene analize mogućnosti Elektroprivrede BiH za isporuku energije sa snagom u bandu od 30 MWh/h za razdoblje 1. kolovoz - 30. rujan 2022. godine utvrđeno da se zahtjevu Elektroprivrede HZHB, nažalost, ne može udovoljiti zbog nekoliko razloga. - Elektroprivreda BiH trenutačno je u razdoblju u ograničene rezerve u proizvodnim kapacitetima s jednim termoblokom snage 100 MW u rezervi. U ovakvim okolnostima, u slučaju ispada nekog od blokova koji su u pogonu, do uključenja u pogon bloka u rezervi i nadomještanja proizvodnje, Elektroprivreda BiH primorana je da električnu energiju koja nedostaje nabavlja na tržištu po ekstremno visokim cijenama koje za havarijsku energiju u dnevnim satima trenutačno iznose 600 eura po Mwh - objasnili su. Inače, Elektroprivreda BiH poručila je i kako obraćanje Elektroprivrede HZHB Vladi Federacije BiH pokazuje svu pogubnost odluke koju je Parlament Federacije BiH donio krajem prošle godine o ograničavanju povećanja cijene električne energije na 20 posto za kupce u okviru tržišnog opskrbljivanja.
Nabava energije
Iz Elektroprivrede HZHB su pak za Večernji list BiH ranije potvrdili kako su, koristeći sve svoje potencijale i mogućnosti, u prvih pet mjeseci primjene navedene odluke poslovali s uspjehom. Međutim, s obzirom na to da je cjelokupni proizvodni portfelj zasnovan na obnovljivim izvorima energije (primarno hidroelektranama) te kako svjedočimo ljetnim mjesecima sa znatno lošijom hidrologijom, smatraju iznimno važnim naglasiti da će biti primorani nabavljati nedostajuće količine električne energije na tržištu. Samim time, a uzimajući u obzir da projicirana cijena električne energije za srpanj i kolovoz ove godine premašuje iznos od 350 EUR/MWh (prema podacima regionalno relevantne mađarske burze HUDEX), izvjesno je kako će se, kazala nam je nedavno Marija Buntić, Elektroprivreda HZHB, uvažavajući odluku o ograničavanju povećanja cijena opskrbe električnom energijom, izložiti značajnom financijskom i operativnom riziku.