Njemački savezni ured za statistiku objavio

Za strane radnike život u Njemačkoj skuplji je nego kod kuće, ali su i plaće značajno veće

Foto: Faire Mobilität, ilustracija
Za strane radnike život u Njemačkoj skuplji je nego kod kuće, ali su i plaće značajno veće
17.06.2024.
u 08:51
Njemački savezni ured za statistiku nudi podatke o razini cijena u 174 zemlje svijeta, među kojima je i Bosna i Hercegovina
Pogledaj originalni članak

Za radnike koji u Njemačku dolaze iz zemalja izvan Europske unije, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, život je obično puno skuplji nego kod kuće. U nekim zemljama životni troškovi su gotovo 70 posto manji nego u najvećem europskom gospodarstvu, piše Večernji list BiH.

Njemački savezni ured za statistiku nudi podatke o razini cijena u 174 zemlje. Međunarodni program usporedbe uključuje robu i usluge za potrošnju kućanstava – s iznimkom stambenih najamnina.

Podaci Ureda

Nijemci su tako izračunali da su troškovi života u Indiji i Egiptu u 2021. bili 67 posto niži nego u Njemačkoj. U Gruziji, Vijetnamu i Tunisu robe i usluge koštaju 60 posto manje nego u toj državi. U SAD-u su pak troškovi života bili sedam posto veći. Kako navode, životni troškovi značajno su manji i u zemljama Balkana. U Sjevernoj Makedoniji cijene su upola niže nego u Njemačkoj, a slijede BiH i Albanija (41 posto niže) te Srbija (39 posto niže). Nakon Egipta, Tunis (60 posto) je bio najjeftiniji na afričkom kontinentu u odnosu na Njemačku, a slijede ga Gana i Senegal, gdje su troškovi života bili gotovo upola jeftiniji nego u Njemačkoj. U Maroku se živi 44 posto jeftinije. Radnici u Vijetnamu također su živjeli znatno jeftinije nego u Njemačkoj (60 posto), a kvalificirani radnici iz Tajlanda i Filipina kod kuće su imali otprilike upola niže troškove života. U Kini je pak razina cijena bila 24 posto niža. Nažalost, uz troškove nisu objavljene i visine plaća radnika u navedenim zemljama, tek to bi pokazalo pravu sliku zašto radna snaga odlazi iz tih zemalja, među kojima je i Bosna i Hercegovina. Iako su, kako navodi Njemački savezni ured za statistiku, cijene u BiH niže za 41 posto, realnost pokazuje drugačiju sliku. Građani sa svojim plaćama ne mogu preživjeti mjesec. Veliki broj je spakirao kovčege i otišao u tu "skupu" Njemačku, a nemali broj ih trenutačno pakira. Četveročlana obitelj u BiH "pojede" gotovo cijelu prosječnu plaću, koja se, ovisno o tome radi li se o Republici Srpskoj ili Federaciji BiH, kreće između 1300 i 1400 KM. - Dok sam živjela u BiH, djecu nisam smjela ni pitati što bi jeli za doručak. Dala bih im što bih u tom trenutku imala u hladnjaku, a i to je bilo jednolično i malo. Ne mogu vam opisati koliko sam bila sretna kad smo otišli u Njemački i kad bih sinovima otvorila hladnjak koji je bio pun svega i pitala ih što žele jesti. Ovo mi je bila potvrda da je odlazak iz BiH bilo prava odluka - priča Mostarka s adresom u Njemačkoj. Ovakvih i sličnih priča je mnoštvo.

Bh. standard

U Njemačkoj su prosječna primanja znatno veća nego u BiH. Međutim, troškovi života, posebno stanarina, također su mnogo viši. Iako su osnovne namirnice relativno skuplje u Njemačkoj, veća primanja omogućava lakše podmirivanje tih troškova. U Bosni i Hercegovini, iako su troškovi života niži, prosječna primanja su znatno manja, što može otežati podmirivanje osnovnih životnih potreba. Prosječna plaća u BiH je 1350 KM, a u Njemačkoj 3000 eura (5850 KM). Minimalna plaća u Njemačkoj dva i pol puta veća je nego prosječna u BiH, a cijene proizvoda i usluga u 70% košarice identične. Tako da se bh. građanima više isplati raditi za minimalac u, primjerice, Njemačkoj, nego za prosječnu plaću u BiH. Plaće su u BiH posljednjih deset godina rasle, ali ni približno koliko su rasli troškovi života. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim subjektima u BiH za srpanj 2013. godine iznosila je 827 KM. Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenom u BiH u ožujku ove godine iznosila je 1353 KM, dakle za 11 godina prosječna plaća narasla je za 526 KM. S druge strane, potrošačka košarica u kolovozu 2013. iznosila je 1785 KM, a sad je gotovo 3000 KM. Brojke jasno pokazuju koliko nam životni standard pada i što je glavni razlog masovnog iseljavanja. Istina je kako su plaće u BiH veće no ikada, ali njihova vrijednost je manja zbog galopirajuće inflacije i redistribucije bogatstva. Nažalost, stanje u BiH nije samo znatno lošije nego u, primjerice, Njemačkoj, Austriji, Belgiji. BiH ima najmanje plaće i u usporedbi sa susjednim zemljama.

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.