Dom naroda FBiH

Zakon o izbornim jedinicama pao na klubovima: Hrvati i Srbi protiv, Bošnjaci nastavljaju s pravnim nasiljem

Foto: Vecernji.ba
Foto: Vecernji.ba
Foto: Vecernji.ba
27.09.2018.
u 14:47
Klub Bošnjaka je jednoglasno podržao zakon. Istovremeno, svi izaslanici u Klubu Hrvata bili su protiv, dok je u Klubu Srba 7 izaslanika bilo  ZA a 3 protiv.
Pogledaj originalni članak

Završeno je glasovanje u Domu naroda FBIH o Prijedlogu zakona o izbornim jedinicama i raspodjeli mandata u FBIH, kojim je bošnjačka politika nastojala izigrati presudu Ustavnoga suda BiH u predmetu Ljubić i ozakoniti nametanje političkih predstavnika Hrvatima. 

Unatoč svemu, Klub Bošnjaka želi da predloženi zakon ide na Ustavni sud FBiH i njegovo Vijeće za zaštitu nacionalnih interesa čime zapravo nastavljaju pravno nasilje nad Ustavom FBiH i Poslovnikom o radu Doma naroda Parlamenta FBiH, piše Dnevnik.ba. 

Zakon o izbornim jedinicama i broju mandata u Parlamentu FBiH na današnjoj izvanrednoj sjednici federalnog Doma naroda nije dobio potrebnu podršku izlasnika u klubovima naroda, ali je dobio podršku većine saziva Doma naroda. Budući da je Klub Hrvata bio protiv ovog zakona, o njemu će se sada raspravljati na Zajedničkom povjerenstvu za zaštitu nacionalnih interesa u kojem se odluke donose konsenzusom.

Izjašavanje se vršilo po Klubovima naroda u federalnom Domu naroda. Klub Bošnjaka je jednoglasno podržao zakon. Istovremeno, svi izaslanici u Klubu Hrvata bili su protiv, dok je u Klubu Srba 7 izaslanika bilo  ZA a 3 protiv.

O predloženom zakonu izaslanici su se izjašnjavali  putem izjašnjavanja u Klubovima od svakog od naroda u federalnom Domu naroda, odnosno, prema mehanizmu kojeg su predlagali predsjedateljica Lidija Bradara i dopredsjedatelj Drago Puzigaća.

Klub Bošnjaka je inače htio da se o ovom zakonu izjasni Ustavni sud FBiH odnosno njegovo Vijeće za zaštitu nacionalnih interesa.

Nakon izjašanjavanja po klubovima, saziv Doma naroda se u cijelini izjasnio po pitanju ovog zakona. Zakon je podržalo ukupno 29 izlasnika, dok je njih 17  bilo protiv.

Budući da nije dobio potrebnu većinu u Klubu hrvatskog naroda, zakon sada ide na Zajedničko povjerenstvo sačinjeno od po 7 članova Doma naroda i Zastupničkog doma Parlamenta FBiH u kojem se odluke donese konsenzusom. Samo Povjerenstvo treba biti osnovano prema modelu pariteta odnosno po dva izaslanika iz svakog od tri konstitutivna naroda i jednog iz reda ostalih.

Članovi su imenovani danas na samoj sjednici: Jasenko Tufekić i Fuad Hadimehmetović, Lidija Bradara, Tomislav Martinović, Aner Žuljević, Vesna Saradžić i Predrag Kojović.

Ukoliko se ne postigne dogovor, zakon će biti vraćen predlagatelju i o njemu se više neće izjašnjavati. Također, prema ovoj proceduri po kojoj su se izaslanici izjašnjavali, zakon neće ići pred Ustavni sud FBiH.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.