Parlament BiH

Zastupnici o Izbornom zakonu

Zastupnici o Izbornom zakonu
31.01.2018.
u 14:12
Pogledaj originalni članak

Zastupnik SNSD-a u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić ponovio je stav SNSD-a da podržavaju prijedlog Izbornog zakona BiH za koji se zalaže Hrvatski narodni sabor (HNS), jer, kako je rekao, djelimično rješava poziciju Srba u Federaciji BiH koji nisu konstitutivni od Daytonskog mirovnog sporazuma.

Taj prijedlog, istaknuo je, ne rješava spomenuti problem u cjelosti, međutim ipak predstavlja pomak, dok prijedlog SDA to ne čini.

- Ne glasujemo mi za to zbog HDZ-a, iako se oni žale na nekonstitutivnost i objektivno na neravnopravnost, nego to činimo da bi popravili položaj Srba koji žive u FBiH - kazao je Špirić novinarima u Sarajevu.

Predsjedatelj Kluba zastupnika SDS-a Aleksandra Pandurević podvukla je da će Savez za promjene biti protiv oba prijedloga Izbornog zakona, onog koji je predstavila SDA te prijedloga HDZ-a.

- Jasno smo rekli da Izborni zakon mora biti plod dogovora i partnera u Federaciji BiH i sve ono što nije u suprotnosti s interesima srpskog naroda i Republike Srpske, mi ćemo podržati. Nećemo sudjelovati u bilo kakvom preglasavanju dva naroda protiv trećeg, jer to nikada nije donijelo dobro ovoj zemlji - naglasila je i uputila apel političarima u FBiH da riješe konstitutivnost Srba u četiri župajnije s hrvatskom većinom.

Zastupnik DF-a Damir Bećirović mišljenja je da, kada je u pitanju Izborni zakon, dolazi do sudara koncepta podijeljene i koncepta građanske države.

- Sada trebamo odlučiti želimo li podijeljenu državu iz koje će ljudi bježati ili državu koja će biti uređena poput razvijenih europskih država - kazao je.

Zamjenik predsjedatelja Zastupničkog doma PSBiH Šefik Džaferović (SDA) izrazio je očekivanje da će prijedlog Izbornog zakona koji je iznijela ova stranka biti prihvaćen na današnjoj sjednici Zastupničkog doma u prvom čitanju te da će prijedlog HDZ-a biti odbijen.

On smatra da prijedlog SDA trebao biti prihvaćen jer udovoljava standardima iz odluka Europskog suda za ljudska prava, standardima Ustava FBiH te standardima odluka Ustavnog suda BiH.

- Međutim, treba učiniti sve u BiH kako bismo do dana objave održavanja izbora imali izmijenjen Izborni zakon, koji je bar minimalno dopunjen odredbama koje je Ustavni sud BiH stavio na snagu - istaknuo je. 

Ukoliko se to ne dogodi, zakjučio je Džaferović, međunarodna zajednica, prvenstveno OHR, mora reagirati, jer su ob+vezni inetrvenirati u ovakvim situacijama. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.