PSBiH

Zastupnička rasprava o Godišnjem izvještaju VSTV BiH za 2016.

Zastupnička rasprava o Godišnjem izvještaju VSTV BiH za 2016.
25.10.2017.
u 19:03
Pogledaj originalni članak

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH razmata na današnjoj sjednici Godišnji izvještaj Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH za 2016. godinu.

Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija je, obraćaćajući se poslanicima, kazao da pravosuđe u BiH djeluje u vrlo teškim uvjetima, „uvjetima prije svega jedne društveno-političke i ekonomske krize koja se neminovno preliva u sve sfere života pa tako i u pravosudni sistem“.

Po njegovim riječima, pravosuđe ne može i ne treba da bude dežurni krivac za sve što je loše.

- U pravosuđu ima još puno stavri koje treba popraviti. Međutim, mi konstantno radimo na unapređenju onoga što trenutno postoji. Pravosudna reforma nije krenula prije dvije godine, ona je krenula 2003. godine - podsjetio je Tegeltija.

Zamjenik predsjedateljice Zastupničkog doma Šefik Džaferović (SDA) je kazao da je VSTV neobično važna institucija u pravnom sistemu BiH.

Naveo je kako misli da trebaju pristupiti izmjeni Zakona o VSTV-u.

- O tome trebamo dobro da razmislimo i da, prije svega, uredimo na potpuno transparentan, konkretan i precizan način, način izbora članova VSTV-a. To je točka od koje se polazi u ovoj oblasti. Nakon toga je sve manifestacija toga - istaknuo je Džaferović.

On je predložio i nekoliko zaključaka.

- Treba da zadužimo Vijeće ministara BiH i VSTV da svako, u okviru svojih nadležnosti, poduzme zakonske inicijative ili druge potrebne aktivnosti kako bi se propisale precizne procedure za izbor članova VSTV-a i taj proces učinio maksimalno transparentnim i odgovornim, osigurala efikasnija i funkcionalnija struktura VSTV-a - kazao je Džaferović.

Zamjenik predsjedateljice Zastupničkog doma Mladen Bosić (SDS) je kazao da današnje diskusije ukazuju na katastrofalno stanje u pravosudnom sistemu na svim nivoima u BiH.

- Tako je bilo i kada smo imali posebnu sjednicu o temi pravosuđa. Zaključak je bio da u roku od četiri mjeseca Vijeće ministara BiH dostavi novi prijedlog zakona o VSTV-u, zajedno sa zakonima koje u cilju reforme pravosuđa treba još promijeniti u pravosudnom sistemu. Taj rok koji je Zastupnički dom dao za pripremu prijedloga zakona ističe za par dana - kazao je Bosić, dodajući da mu nije poznato je li prijedlog zakona pripremljen.

Zastupnik Momčilo Novaković (NDP) je tokom diskusije kazao da je izvještaj skup statističkih podataka koji ne daje sliku stanja u pravosuđu.

- Pod pretpostavkom da ovo jesu točni podaci, pod pretpostavkom da je sve ovako kao što ovdje piše, iz ovoga se ne može izvući stvarni zaključak u kakvom je stanju pravosuđe u BiH - kazao je Novaković.

Zastupnica Milica Marković (SNSD) je kazala da je danas ključno pitanje pojačan interes javnosti za funkcioniranje i za efekte rada pravosudnih institucija u ovoj zemlji.

- Nije više ništa novo reći da su pravosudne institucije, osobito one koje su na nivou BiH, prije svega mislim na Sud, Tužiteljstvo i Ustavni sud BiH, su jedan težak kamen oko vrata ovoj zemlji. Kamen spoticanja, jedan težak problem za koji na žalost ne postoji dovoljno volje da damo određena konkretna rješenja - smatra Marković.

Zastupnik Damir Arnaut (SBB BiH) je kazao da „kada imate dva bivša člana državnog parlamenta kao sudije Ustavnog suda, tu nema nikakve političke nezavisnosti niti je može biti“.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.