Prilično visoke temperature zraka ovih dana su pogodile i područje Bosne i Hercegovine, a takve vremenske prilike mogu negativno utjecati na zdravlje građana. Služba hitne medicinske pomoći u Tuzli evidentira porast broja intervencija u dnevnim, ali i večernjim satima.
"S porastom vanjskih temperatura zraka, veći je i broj građana koji borave na otvorenom. Kupališta također rade te sa sobom donose mogućnost potencijalnog rasta broja pacijenata, što se nama trenutno događa. Samo jučer smo s panonskih jezera u Tuzli imali pet intervencija i moram napomenuti kakose ovdje više ne radi o starijim osobama koje imaju slabije kompenzatorne mehanizme, već i obrtnuo, odnosno o mlađim osobama", kaže za Klix.ba načelnica Službe hitne medicinske pomoći Doma zdravlja u Tuzli Lejla Kuluglija-Memišević.
Shodno trenutno stanju, preporuke koje su tuzlanski liječnici upućivali ranijih godina nisu dale prevelikog pozitivnog efekta u aktualnoj sezoni. Zbog toga, kako navodi ova sugovornica i imaju povećan broj intervencija.
"Tijekom dana, odnosno za vrijeme intenzivnog UV zračenja, nama se građani javljaju zbog opeklina prvog i drugog stupnja, zatim sunčanica te kolapsnih stanja. Mnogo imamo osoba koje duže stoje u redu, posebno u zagušljivom i neklimatiziranom prostoru te dolazi do kolapsnih stanja. U večernjim satima, kada većinom prestaju raditi ostale službe, dolazi nam mnogo djece s febrilnim stanjima, alergijskim reakcijama od uboda stršljena i slično", navodi Kuluglija-Memišević.
U aktualnim danima najbolja prevencija se ogleda u adekvatnom ponašanju. Razlike u odnosu na ranije sezone nema. Liječnici razumiju da su svi željni maksimalnog iskorištenja karte koju kupe za ulazak na kupalište, ali biti desetak sati na otvorenom i bez zaštite, zaista ne može izdržati niti jedan organizam.
"Za mlađe osobe koje se nađu na kupalištima, moraju tražiti prirodni hlad, kvasiti se redovito te hidrirati u smislu konzumacije tekućina, ali ne onih koje dodatno izvlače vodu iz nas, poput gaziranih i slatkih pića, alkohola i kave. To trebaju biti čajevi, blagi zaslađeni napitci te voda s elektrolitima. Starijim osobama i kroničnim bolesnicima mislim da je bezpredmetno govoriti kako se oni ne izlažu takvim posjetama. Trebaju se držati kuće ili stana, a ako trebaju obavljati neke poslove to onda uraditi u vrijeme ranih jutarnjih sati", ističe Kuluglija-Memišević.
Kada je riječ o odjeći, u ovim danima ona treba biti lagana, prozračna i svijetla od prirodnih materijala, poput pamuka i lana. Obvezno je koristiti zaštitne kreme sa visokim UV faktorima, kao i pokrivala za glavu, što je pod obaveznim kod djece, ali i odraslih.
"Važno je voditi i računa o konzumaciji hrane u smislu da ona mora biti lagana, manje masna i manje kalorijski jaka jer nas ona suprotna dodatno crpi. Poseban oprez treba staviti na termički dobro obrađenu hranu, s obzirom da su visoke temperature i ona se brže kvari", dodaje Kuluglija-Memišević.