Svečano, dostojanstveno i skromno u utorak je u Vitezu obilježena dvadeset i šesta godišnjica osnivanja Zbornog područja Vitez. Organizator ove svečanosti je Udruga nositelja ratnih odličja HVO-a Herceg Bosne SBŽ-a na čelu s bojnikom Jozom Stojakom Mungosom. Prema procjenama stručnjaka, povjesničara i vojnih analitičara, osnivanje Zbornog područja Vitez bilo je ključna odluka za ostanak i opstanak Hrvata na srednjobosanskom području, a što su pokazala i potvrdila vremena koja su slijedila.
Borba za oslobođenje
U teškim i krvavim borbama koje su uskoro uslijedile za obranu srednjobosanskog područja i hrvatske opstojnosti u njemu, najprije protiv srpskih agresorskih snaga i tzv. JNA, kasnije u krvavom ratu s muslimanskom vojskom, sudjelovalo je oko 30 tisuća pripadnika HVO-a, 2459 ih je poginulo, a blizu 6000 ih je ranjeno. Nakon krvavog rata s postrojbama Armije BiH početkom 1994. godine, brojčano desetkovani, izmučeni, iscrpljeni…, pripadnici Zbornog područja Vitez nastavili su se boriti za oslobađanje dijelova BiH pod kontrolom srpskih snaga. U povodu svečanosti obilježavanja 26. godišnjice osnivanja ZP Vitez okupili su se prekaljeni ratnici, zapovjednici brigada i samostalnih postrojbi. Nazočni su bili prvi i zadnji zapovjednik ZP Vitez, Paško Ljubičić i general-bojnik Ilija Nakić. Svi su zajedno nazočili svetoj misi zadušnici koju je u župnoj crkvi sv. Jurja u Vitezu predvodio župnik fra Velimir Bavrka, kojoj je nazočio i vojni ataše RH u BiH Marin Gregorević.
Stradanja i uspjesi
U kazališnoj dvorani Hrvatskog doma održana je svečana akademija. Okupljenima prigodnim riječima obratili su se predsjednik Organizacijskog odbora svečanosti Jozo Stojak Mungos, general Ilija Nakić, predsjedateljica Doma naroda Parlamenta FBiH Lidija Bradara, ministrica obrane BiH Marina Pendeš i prvi zapovjednik ZP Vitez Paško Ljhubičić. Referat o ratnom putu, stradanjima i velikim uspjesima pročitala je Travničanka Glorija Lujanović, novinarka portala Dnevnik.ba.