Vlade pojedinih zemalja u regiji predale su zahtjeve za pridruživanje Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) u nastojanjima da integriraju svoje financijske sustave u europski ekonomski i tržišni prostor.
Albanija je 13. lipnja podnijela zahtjev Europskom platnom vijeću za pristupanje SEPA-i, postavši tako prva zemlja zapadnog Balkana koja je ovo učinila, javlja Indikator.ba.
Albanija je daleko napredovala u ispunjavanju kriterija SEPA-e, priopćeno je iz albanske vlade. Ako odgovor bude pozitivan, u ovoj zemlji očekuju da će sljedeće godine započeti punu provedbu SEPA-e.
Centralna banka Crne Gore (CBCG) je 2. srpnja, u ime države, predala formalni zahtjev za pridruživanje SEPA, a Centralna banka Sjeverne Makedonije zahtjev je podnijela 11. srpnja.
Procedura za pristup Srbije u SEPA je u tijeku i Srbija trenutno radi na izmjenama propisa koji su neophodni uvjet za članstvo u SEPA.
"Radimo na pripremi aplikacije, odnosno službenog dokumenta koji će se podnijeti Europskom platnom vijeću, tijelu koje upravlja SEPA projektom. Riječ je o jednom dokumentu u kojem mi, kao država kandidat, demonstriramo da ispunjavamo uvjete koje je taj Europski platno vijeće postavio za članstvo u SEPA. To podrazumijeva da imamo propise koji su ekvivalentni propisima koji se primjenjuju u Europskoj uniji, u različitim oblastima - platne usluge, sprečavanje pranja novaca, bankarsko poslovanje, zaštita konkurencije, zaštita podataka", rekli su nedavno iz Narodne banke Srbije.
Centralna banka Bosne i Hercegovine kao koordinator radi s drugim institucijama u zemlji na usuglašavanja sa SEPA-om, a na tom projektu blisko surađuje sa Svjetskom bankom. BiH još nije predala zahtjev za članstvo u SEPA.
Svih šest zemalja Zapadnog Balkana - Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija - dogovorile su da će uskladiti svoje propise s EU-om u ožujku ove godine, u nastojanju da smanje transakcijske troškove, reko je tada povjerenik EU za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelyi.
Članstvo zemlje u SEPA-i donijet će brojne pogodnosti građanima, tvrtkama i cjelokupnom gospodarstvu osiguravanjem bržih, učinkovitijih i jeftinijih plaćanja u eurima prema i iz zemalja članica SEPA-e, kao i pojednostavljenih procedura, veće transparentnosti i poboljšane zaštite potrošača.
Odluku o prijemu zemalja u SEPA donosi Europsko vijeće za plaćanja (EPC), tijelo nadležno za standardizaciju i unapređenje platnog sustava u Europi, sa sjedištem u Bruxellesu.
SEPA ima 36 država članica - 27 članica Europske unije, te Ujedinjeno Kraljevstvo, Norvešku, Švicarsku, Island, Andoru, Monako, Lihtenštajn, San Marino i Vatikan.