Analiza tržišta rada

Žene traže poslove u financijama, prodaji i komercijali, a muškarci u logistici i prometu

Žene traže poslove u financijama, prodaji i komercijali, a muškarci u logistici i prometu
30.07.2022.
u 08:04
Pogledaj originalni članak

Koliko se prijavljuje muškaraca, a koliko žena, koja je dobna struktura i s kojih lokacija dolazi najveći broj prijava za poslove? Detaljnom analizom tržišta rada na ova pitanja odgovorili su djelatnici portala mojposao.ba., piše Večernji list BiH.

Žene aktivnije

- Prema podacima za prvih šest mjeseci ove godine, u ukupnom broju prijava za posao muškarci čine 54 posto, dok je, prema broju posjeta, taj omjer nešto drugačiji. Žene su u prvih šest mjeseci češće posjećivale naš portal, ali su se manje prijavljivale na aktivne oglase - poručuju s portala mojposao.ba te dodaju: - Kad je u pitanju starosna struktura, zanimljiv podatak krije se u dobnoj skupini od 18 do 24 godine, gdje su žene ipak aktivnije prema broju prijava u odnosu na muškarce. Također, mlađa populacija više je zainteresirana za poslove koji omogućavaju rad od kuće. Kad je pak u pitanju dobna skupina od 25 do 34 godine, podjednak je broj prijava muškaraca i žena, priopćili su s portala mojposao.ba. Prema njihovim podacima, žene su više zainteresirane za poslove u komercijali i prodaji te za sektor ekonomije i financija, dok su muškarci aktivniji u prijavama za poslove iz oblasti prometa i logistike, kao i elektrotehnike. Budući da su se potrebe tržišta rada znatno mijenjale od pojave pandemije koronavirusa, na ovom portalu analizirali su i koja su najtraženija zanimanja u ovoj godini. - Situacija na tržištu rada znatno se izmijenila u razdoblju nakon pandemije. Neka zanimanja, kao što su operateri u pozivnim centrima doživjela su veliku ekspanziju jer je porasla potreba građana da što više stvari obavljaju online i telefonski, pa je tako i potreba za potporom te vrste znatno veća. Ono što je zanimljivo za spomenuti je činjenica da su zanimanja iz oblasti turizma i ugostiteljstva postala tražena i popularna tijekom cijele godine, a ne samo sezonski, kao što je to prije bio slučaj - izjavila je Nermana Ajanović-Hajdarpašić, direktorica operacija Kolektiva MojPosao.ba.

Promjene na tržištu

Za osobe koje traže posao ili moraju izabrati u kojem smjeru nastaviti školovanje te se pitaju kako izabrati zanimanje, posao, ali i karijeru bitno je da se upoznaju s promjenama na tržištu rada te da redovito prate trendove. U prvom tromjesečju 2022. godine na portalu mojposao.ba objavljeno je više od 3700 oglasa za posao i više od 8600 radnih mjesta, što predstavlja znatan porast u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ako se ti podaci usporede s istim razdobljem 2020. i 2019. godine, možemo zaključiti da se tržište rada oporavilo i da se potražnja za radnicima vratila na pretpandemijsku razinu. Na tih 8600 mjesta ove se godine prijavilo više od 100.000 kandidata, što također predstavlja rast u odnosu na pretpandemijsku 2019. godinu.

Osim što je zabilježen rast oglasa za posao, podaci pokazuju i izmjene strukture najpopularnijih zanimanja u Bosni i Hercegovini, priopćili su, navodeći najtraženija zanimanja. - Prema našim pokazateljima, operateri u pozivnim centrima, trgovci u maloprodaji i veleprodaji, komercijalisti, konobari te radnici u proizvodnji nalaze se u samom vrhu najtraženijih zanimanja, a odmah iza njih na ljestvici su kuhari, vozači, financijski službenici te zanatska zanimanja kao što su bravari, zavarivači, ali i električari, navode s ovoga portala. Zanimljivo je da na listi deset najtraženijih zanimanja u prvom tromjesečju nema zanimanja vezanih uz IT industriju jer su početkom godine neka druga zanimanja došla u prvi plan, ali potražnja za IT stručnjacima, kažu, i dalje je velika te se do kraja godine očekuje kako će potisnuti druga zanimanja s ove liste. - Potreba za zanatskim poslovima postoji, ali je u isto vrijeme taj kadar u deficitu upravo jer je smanjeno zanimanje onih koji žele biti zanatlije, ali i zbog odlaska tog kadra u inozemstvo - zaključili su.

Provjerili smo i kako se kreću plaće te u kojim su poslovima najviše, a u kojima najniže plaće. Na vrhu liste najplaćenijih su menadžeri, čiji mjesečni prosječni prihodi iznose 4056 KM, IT direktori - 3805 KM, leasing direktori - 3539 KM. Na ljestvici najniže plaćenih zaposlenika su obućari, koji mjesečno zarade 633 KM, šivači, čiji mjesečni prihodi iznose 643 KM, a među njima su i radnici u osiguranju - 674 KM.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.