Kako bismo se oduprli sezonskoj depresiji, poželjno je što više boraviti na otvorenom i izlagati se dnevnoj svjetlosti te uključiti fizičku aktivnost u dnevnu rutinu.
Iako je zima razdoblje u kojem nešto češće možemo računati na pojavu određenih bolesti, čini se da ona može donijeti i neke zdravstvene dobrobiti, a možda će vas razveseliti i informacija da na hladnom zraku možete gubiti više kalorija, ali i izbjeći određene bolesti.
Hladne temperature jačaju mozak
Na hladnom zraku ćete jasnije razmišljati! Istraživanja pokazuju da će osoba bolje i lakše ispunjavati zadatke kada je na hladnom zraku. Ako vam nedostaje ideja ili ne možete riješiti neki problem – izađite van i prošetajte.
Možda potrošite više kalorija
Kada je hladno, tijelo radi malo teže kako bi održalo tjelesnu temperature.
“Naša tijela trebaju dosta energije kako bi zadržala temperaturu”, pojašnjava Stacy Tucker, stručnjakinja za zdravlje.
Povećava se proizvodnja smeđe masti
Većina je masnoća u ljudskom tijelu bijele boje, a smeđa mast je oblik masnih stanica koji sagorijeva kalorije u obliku topline, prenosi portal Insider.com. – Mislilo se da samo bebe imaju smeđu mast, no studija provedena na odraslim osobama pokazuje kako i oni imaju nešto smeđe masti, a osobe koje imaju niži indeks tjelesne mase, često imaju veće količine smeđe masti – dodaje Tucker. Pokazalo se kada su muškarci izloženi hladnom zraku, dolazi do porasta u proizvodnji smeđe masti, ali i bržeg rada metabolizma.
Može umiriti alergije
Ako se vaši problemi s alergijama pogoršavaju čim izađete van, zima vam donosi dobre vijesti jer tijekom zime peluda vani nema. A ako su alergijske reakcije jače kada ste u kući, zima vam neće toliko pomoći jer problem prašina i grinja može čak biti i gori u to godišnje doba.
Možete lakše izbjeći upale
Znate kako se led koristi za smirivanje boli ili otoka nakon ozljede? Možda ste primijetili da su vam zglobovi manje otečeni zimi. Snijeg može djelovati kao prirodni hladni oblog koji umiruje upalne procese.
Neke bolesti se tijekom zime lakše mogu izbjeći
Jasno nam je svima da su prehlade češće zimi, ali na neke bolesti možete zaboraviti dok traju hladni dani. Nema tako komaraca pa neke ozbiljne bolesti koji oni mogu prenijeti zimi ne postoje.
Bolje ćete spavati
Tjelesna temperatura prirodno se snižava kada legnete na počinak. Taj proces u ljetnim danima može trajati nekoliko sati, a tijekom zime puno kraće. Zgodno je dodati da ćete i trošiti kalorije dok spavate ako je zrak u vašoj sobi malo hladniji.
Može biti saveznik u borbi protiv infekcija
Da, prehlade vrebaju zimi, to svi znamo, ali možda je manje poznato da će hladan zrak dodatno aktivirati imunitet, a tako i pojačati sposobnost organizma da se lakše bori protiv infekcija.
Manje stresa
Iako svi mislimo da je ljeto razdoblje u kojem su razine stresa manje, istraživanje poljskih znanstvenika utvrdilo je kako žene osjećaju veće razine stresa ljeti nego zimi, a budući da kortizol utječe na raspored budnosti i spavanja te uzrokuje nesanicu, zaključeno je da zima pozitivno utječe na stres pa i na san.
Utjecaj zime na našu psihu i raspoloženje
Ivana Prpić Znidarčić, dr. med. spec. obiteljske medicine navodi kako je sezonska depresija medicinski priznat sezonski poremećaj ponašanja te da broj osoba s depresivnim poremećajem kontinuirano raste, a statistički je češći kod žena nego kod muškaraca.
"Smatra se da je glavni uzrok sezonske depresije smanjena količina dnevnog svjetla tijekom jeseni i zime što uzrokuje smanjeno izlučivanje serotonina, poznatog kao hormon sreće, a važan je za suzbijanje depresije, tjeskobe, straha i općenito za poboljšanje raspoloženja. Osim toga u zimskim mjesecima ljudi su orijentirani na zatvorene prostore, osamljuju se i manje se kreću. Simptomi depresivnog poremećaja su dugotrajna potištenost ili bezvoljnost, slabija koncentracija, gubitak energije, poremećaj spavanja, osjećaj osamljenosti i napuštenosti.", zaključuje liječnica.
Kako spriječiti? Kako bi se ublažio ili spriječio efekt manjka Sunčeva svjetla na nastanak depresije, potrebno je što više boraviti na otvorenom i izlagati se dnevnoj svjetlosti, uključiti fizičku aktivnost u dnevnu rutinu ovisno o mogućnostima i što više se družiti s prijateljima, a ne se zatvarati u osamu.
Kako liječiti? Što se tiče liječenja, liječnik obiteljske medicine koji prati bolesnika i njegovu obitelj kroz sve životne događaje dugi niz godina najbolje može procijeniti kada bolesniku treba samo razgovor i promjena stila života u smislu povećanog kretanja za sunčanijeg vremena te vježbanje, a kada treba uključiti terapiju antidepresivima ili uputiti specijalistu psihijatru.
Utjecaj zime zraka na naše srce
Dražen Šebetić, specijalist internist, subspecijalist kardiolog ističe zima nije vrijeme za dokazivanje vlastitih fizičkih sposobnosti, ako niste fizički aktivni preko godine, jer pri esktremnom naporu može doći i do ekstremno teških komplikacija.
"Osobito to važi za najrizičnije skupine, a to su bolesnici s povišenim tlakom, šećernom bolesti, povišenim masnoćama u krvi i pušači. Naše tijelo uslijed izlaganja hladnoći aktivira različite mehanizme koji ne dopuštaju gubitak tjelesne topline, jedan do najčešćih mehanizama za zadržavanje tjelesne topline jest grč ili latinski spazam arterija. Tipičan primjer takvog teškog napora po velikoj hladnoći jest čišćenje snijega, stoga nije rijetkost da se srčani udar razvije baš za vrijeme čišćenja snijega, kao što nije rijetkost čuti o nagloj srčanoj smrti za vrijeme čišćenja snijega pa i u mlađoj dobi. Ako primijetimo zimi pri hladnoći bolove iza prsne kosti koji nestaju kada se zagrijemo i ako su ti bolovi sve češći i češći i dulje traju te ako se osim u naporu počinju javljati i u mirovanju te se šire u vrat ili lijevu ruku razlog je to da se odmah javimo liječniku jer treba isključiti pojavu takozvanog akutnog koronarnog sindroma najteži oblik kojega je srčani udar.Ako prilikom čišćenja snijega osjetimo bilo jaku zaduhu ili bol u prsištu, treba odmah prekinuti aktivnosti i povući se u toplo. Ako se u toplom i u mirovanju tegobe ne smire treba se javiti liječniku obiteljske medicine. Ako bol u prsima postaje sve jača tada treba pozvati hitnu službu." Ističe liječnik.