obvezna zimska oprema

Zimske gume obvezne u Hercegovini na +20, ali ne i na hladnom Zapadu

Zimske gume obvezne u Hercegovini na +20, ali ne i na hladnom Zapadu
02.11.2024.
u 14:23
Zimske gume ubrzano se troše te brzo završe svoj vijek trajanja, dok istodobno ne daju isti učinak kao ljetne gume, koje su primjerenije ovakvom temperaturnom razdoblju.
Pogledaj originalni članak

Ako vas je jučer, primjerice, u Hercegovini zaustavio policajac i pitao za zimsku opremu, morali ste na svome vozilu imati četiri gume predviđene za snijeg ili pak lance u prtljažniku. U suprotnom, trebao vam je, po "sili zakona", naplatiti kaznu od 40 maraka ako je u pitanju osobno vozilo ili pak 500 maraka kad je riječ o kompaniji, odnosno fizičkoj osobi koja se bavi prijevozom. Naime, formalno je od jučer u BiH na snazi zakonska obveza za posjedovanje zimske opreme, unatoč činjenici da se s obzirom na temperature koje su prelazile 20 stupnjeva, vremenski uvjeti mogu svrstati u produljeno miholjsko ljeto. Naime, promjena guma bi, osim datumske razdjelnice, prije svega, trebala imati veze s visinom temperature. A ona je jučer bila u rangu ljetnih.

Ubrzano trošenje

Zimske gume ubrzano se troše te brzo završe svoj vijek trajanja, dok istodobno ne daju isti učinak kao ljetne gume, koje su primjerenije ovakvom temperaturnom razdoblju. Ovakvi temperaturni šokovi kakve doživljavamo posljednjih dana, koji su dio ukupnih poremećaja s promjenom klime, morali bi biti i poticaj vlastima da počnu mijenjati propise te iskoriste iskustva i susjednih zemalja koje su se ranije počele prilagođavati novim okolnostima. Ali i činjenici da ne mogu isti propisi vrijediti za, primjerice, Sokolac, Kupres, Banju Luku i Sarajevo ili pak Neum, Čapljinu, Mostar… Različita su iskustva iz brojnih europskih zemalja, ali je zanimljivo kako se ponašaju oko obveze posjedovanja zimske opreme susjedne zemlje koje imaju slične vremenske uvjete. I dok Crna Gora, Albanija i Grčka nisu uvele obvezu posjedovanja zimske opreme, koja je pak potrebna u višim predjelima tih država, primjerice, susjedna je RH segmentirala svoje prometnice.

Tako, primjerice, ako idete tijekom zime u posjet nekome u Split iz Hercegovine, niste u obvezi posjedovati zimsku opremu ako se ne krećete tzv. zimskim dionicama. A to su autoceste u Dalmaciji i Istarski ipsilon. Za vozače iz Dalmacije važno je da znaju kako zimske gume nisu zakonska obveza u priobalju, ali isto tako ni u Dalmatinskoj zagori. To, međutim, nije slučaj s Maslenicom i dionicom A1 koja vodi prema unutrašnjosti, kao i drugim prometnicama koje prolaze kroz Liku i Krajinu. U Hrvatskoj je zimska oprema obvezna na zimskim dionicama javnih cesta od 15. studenoga tekuće godine do 15. travnja iduće godine. Obvezna uporaba zimske opreme odnosi se na sve vrste motornih vozila bez obzira na vremenske uvjete i stanje kolnika, osim vozila oružanih snaga RH. U zimske dionice javnih cesta ulaze 839,2 km autocesta i 1863,3 km državnih i županijskih cesta te 68,1 km državnih cesta za tranzitni promet iz trajektnih luka Vukovar, Osijek, odnosno luke i rafinerije Sisak. Zanimljivo je da Slovenija, koja ima brojna skijališta i sigurno više snijega od BiH, propisuje mjesec dana kraće korištenje. Obveza za zimsku opremu u Sloveniji vrijedi od 15. studenoga tekuće godine do 15. ožujka iduće godine.                              

Ostatak Europe

Zimske gume ili lanci za snijeg obvezni su na nekoliko područja u Italiji, i to na dionicama autoceste i običnih cesta označenih prometnim znakovima na kojima je ispisan tekst: obbligo di pneumatici invernali o catene a bordo (obveza posjedovanja zimskih guma ili lanaca za snijeg). Ta se obveza općenito primjenjuje od 15. studenoga do 15. travnja, međutim, ima i iznimki. Primjerice, u sjeverozapadnoj Italiji, u regiji Dolina Aoste, zimske gume obvezne su između 15. listopada i 15. travnja. U gradu Bolzanu u Južnom Tirolu zimske gume uvijek su obvezne u slučaju snijega, leda ili sličnih vremenskih uvjeta. Tamo su propisane gume označene simbolom M + S ili simbolom 3PMSF.

U Njemačkoj nije definirano točno razdoblje kada se primjenjuju propisi o zimskim gumama, a zakonski ste obvezni montirati zimske gume samo ako vremenski uvjeti to zahtijevaju. Korištenje lanaca za snijeg ne ispunjava ovaj zahtjev. Albanija, Andora, Belgija, Cipar, Danska, Gruzija, Irska, Island, Lihtenštajn, Mađarska, Malta, Monako, Nizozemska, Poljska, Portugal, Švicarska, Ukrajina i Velika Britanija ne propisuju obveznu zamjenu guma tijekom zimskog razdoblja. Uporaba zimskih guma u Španjolskoj ovisi o regiji. Međutim, kako bi se osigurala maksimalna sigurnost, preporučuje se vozačima da, gdje god je to moguće, voze s gumama koje su prikladne za sve uvjete s obzirom na nepredvidive zimske vremenske prilike. Bilo bi u tom kontekstu posve logično da se i u BiH uspostavi posve drukčiji režim kako bi se, primjerice, posve isključila potreba nabave zimskih guma za vozače koji voze samo prometnicama u priobalju ili pak nižim područjima Hercegovine. Tek se nekoliko tjedana temperatura u ovome dijelu BiH približi nuli, kada se upotreba ovih guma preporučuje, ponajprije zbog bržeg kočenja na skliskoj podlozi, koja ne mora nužno biti snijeg, nego može biti vlaga od rose ili pak kišnih oborina. Većini vozača poznato je da visoke temperature nisu dobre ako imate postavljene zimske gume.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.