Misom zadužnicom koju je u župnoj crkvi sv. Mihovila Arkanđela predvodio vareški župnik fra Leon Pendić, polaganjem vijenaca pred Spomen obilježjem poginulim hrvatskim braniteljima u crkvenom dvorištu ispred kojega se ponovno uz zastavu BiH zavijorila i zastava hrvatskog naroda, te svečanom akademijom, u Varešu je obilježena 30. obljetnica osnutka Brigade HVO-a „Bobovac“. Kroz Brigadu je prošlo oko 1500 pripadnika, a u njezinom sastavu, pored Hrvata ali i pripadnika drugih naroda iz Vareša, bilo je i oko 500 pripadnika iz Ilijaša, Zavidovića i Olova, podatci su koje smo dobili od ratnih zapovjednika Brigade „Bobovac“.
Više od 100 pripadnika Brigade položilo je živote na oltar Domovine BiH, hrvatski narod protjeran je iz Vareša, njihovima imovina je uništena, u mnoga sela u kojima su živjeli Hrvati život se još nije vratio, podsjetio je predvodeći molitvu za duše poginulih hrvatski branitelja vareški župnik fra Leon Pendić . Na poseban se način osvrnuo na činjenicu da su zločini nad Hrvatima Vareša još uvijek nekažnjeni. „Kao da smo sami sebi palili kuće i pljačkali ih u ratu, kao da smo sami sebe protjerali jer za sve što su u ratu doživjeli Hrvati Vareša do danas još nitko nije odgovarao. Podsjetit ću da je s područja općine Vareš u ratu protjerano 10 tisuća duša, a iz Vareša i Kaknja preko 20 tisuća“, naglasio je fra Leon te pozvao okupljene da se zauzmu za Hrvate Vareša koji su, istaknuo i danas prepušteni sami sebi. „Pozivam hrvatske političke, crkvene i vojne vođe i predstavnike da se zauzmu za ojađene i one malene koji su prije 30 godina stali u obranu svojih obitelji, ognjišta, svojeg vinograda, onih čiju žrtvu danas obezvrjeđuju i mnogi „veliki“ Hrvati i oni koji se predstavljaju patriotima ove zemlje. Mnogi još uvijek iskorištavaju zlo rata gradeći suživot na lažnoj povijesti, a to je lažan suživot“, poruka je vareškog župnika fra Leona Pendića.
O značaju Brigade „Bobovac“ i njezinoj ulozi u obrani hrvatskog naroda ne samo Vareša govorilo se na svečanoj akademiji koja je upriličena nakom mise i polaganja vijenaca pred Spomen obilježjem ispred župne crkve.
Jedan od pripadnika Briga podsjeća i da je oko 200 njegovih suboraca u siječnju 1994. godine ušlo u sastav Brigade „Josip ban Jelačić“ Kiseljak kako bi pomogli u obrani Lepeničke doline u kojoj su mnogi Varešani našli spas nakon progona sa svojih ognjišta. U samome Varešu tijekom agresije Armije R BiH Brigada „Bobovac“ a s njom i dio hrvatskog stanovništva ostali su na području Daštanskog , Pržića i Višnjica, gdje su postavili i držali crtu obrane te tako kontrolirali 11 posto terirorija općine Vareš. Ipak, većina Vareških Hrvata koji su prije rata bili najbrojniji narod u ovoj srednjobosanskoj općini u kojoj su činili više od 40 posto stanovništva , doživljava masovan progon. Mnogi su bili žrtve strašnih zločina koje su nad njima počinili pripadnici Armije R BiH, a među najtežima su zločini u Kopijarima, Borovici i Duboštici u kojima je Armija R BiH ubila 57 Hrvata.
Među 41-om civilnom žrtvom je i jedno dijete. Za razliku od Stupnog Dola i zločina nad Bošnjacima koji je procesuiran, za zločine nad Hrvatima u navedena tri sela kao i u ostalim dijelovima Vareša nitko nikad nije odgovarao. Dobrim dijelom i zbog zločina koji su ostali nekažnjeni, život se u mnoga sela nije nikad ni vratio. Kopijari su i danas sablasno pusti, dok se život u Stupni Dol davno vratio što na slikovit način potvrđuje važnost jednakog tretmana zločina bez obzira na to koje nacionalnosti su počinitelji i žrtve.