Novo istraživanje moglo bi otkriti pravi razlog, a to su - nesvjesni grčevi mišića u dijafragmi. Znanstvenici sa Sveučilišta u Londonu proveli su istraživanje u koje su uključili 13 novorođenčadi koji su imali štucavicu. Neki su prerano rođeni, a neki na vrijeme, između 30 i 42 tjedna.
Štucanje se kod ljudi javlja još u maternici, odnosno oko devetog tjedna zadnjeg tromjesječja. Dječica koja su prerano rođena, dnevno u štucaju i po 15 minuta. Baš to ima veze sa štucanjem.
Znanstvenici su spojili bebice na elektrode preko glave i proučavali promjene u aktivnostima mozga za vrijeme štucanja. "Još uvijek ne znamo zašto štucamo, ali to može imati veze s razvojem u najranijoj dobi", kaže glavna znanstvenica istraživanja Kimberley Whitehead, a prenosi boston25news.com.
"Aktivnost koja je rezultat štucanja zapravo šalje signale u mozak koji bi mogli pomoći djeci, odnosno naučiti ih, da reguliraju disanje, kako bi ono moglo biti kontrolirano pomicanjem dijafragme gore-dolje." Zato i oni koji su prerano rođeni, češće štucaju, jer nisu imali dovoljno vremena naučiti kontrolirati disanje.
Kad se štucanje pojavljuje kod odraslih, to su samo zaostatci iz naše najranije životne dobi, kaže Whitehead.