Zastupnici u Europskom parlamentu sudjelovat će sljedeći tjedan na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, a u utorak će s povjerenikom za proširenje i susjedstvo Olivérom Várhelyijem raspravljati o mogućnostima za snažniju politiku proširenja EU-a na zapadni Balkan, priopćeno je iz Ureda zastupnice Željane Zovko.
Uoči rasprave, Zovko poziva na veću europsku potporu i prisutnost u okruženju kako bi se suprotstavili protueuropskim utjecajima trećih zemalja.
- Nakon što smo Bosni i Hercegovini dodijelili status kandidata, stvorili smo zamah za napredak. Zajedno s EU-om, zemlje zapadnog Balkana trebale bi ubrzati proces reformi i uspostaviti jaču europsku usklađenost. Europska unija mora razviti veću vidljivost na terenu i ulagati u konkretne projekte koji odražavaju prednosti europske suradnje. U ovim teškim vremenima ne smije se ostavljati prazni prostor koji treći akteri mogu iskoristiti - upozorila je Zovko.
Kao izvjestiteljica za predstojeće parlamentarno izvješće o preventivnoj diplomaciji Zovko je istaknula da se snažnijom europskom diplomatskom prisutnošću mogu spriječiti buduće eskalacije.
Pored toga, Zovko je pozvala novu vlast u Bosni i Hercegovini da radi na osiguranju legitimne zastupljenosti svih konstitutivnih naroda i ostalih građana u svojim institucijama, uključujući i u Predsjedništvu BiH.
- Pozdravljam najbrže formiranje Vijeća ministara u povijesti Bosne i Hercegovine te od novog saziva očekujem da će nakon stjecanja statusa kandidata opravdati očekivanja država članica Europske unije i pronaći zajednički jezik za provedbu nužnih reformi za svoju europsku budućnost, osobito reformu izbornog zakona uz poštivanje presuda Ustavnog suda BiH i međunarodnih sudova – navela je Zovko.
U priopćenju se dodaje kako će na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu jedna od ključnih rasprava biti o ruskoj agresiji na Ukrajinu koja je započela prije gotovo godinu dana.
Potpredsjednica Odbora za vanjske poslove Željana Zovko ohrabrila je nastavak potpore EU-a Ukrajini u njezinoj borbi za slobodu i teritorijalni suverenitet.
Ostale plenarne rasprave sljedeći tjedan će biti usredotočene na razorni potres u Turskoj i Siriji, stanje u Tunisu, napetosti između Ruande i DR Konga te zdravstveno stanje bivšeg gruzijskog predsjednika Mikheila Saakashvilija.
Zastupnici će također glasovati o novim standardima emisije CO2 za automobile, novoj strategiji EU-a za kritične sirovine te energetskim mjerama koje će biti uključene u nacionalne planove oporavka.