“Sve što predstavnici oba bosanskohercegovačka HDZ-a pričaju posljednjih dana samo je pokriće za izgubljene osobne pozicije. A mi smo u ova dva tjedna već napravili više nego HDZ u 14 godina. Primjerice, već smo s našim koalicijskim partnerima na prvoj sjednici Vlade Federacije BiH dogovorili izradu novog poslovnika prema kojemu više neće biti moguće preglasavanje Hrvata na sjednicama Vlade Federacije BiH, što je dosad bila praksa, a što je HDZ bio izglasao”, rekao je navodni predsjednik Federacije BiH Živko Budimir prilikom susreta s čelnikom HSP-a Hrvatske Danielom Srbom.
Zamka u pravilniku
A što u prijevodu znači izmjena ovoga poslovnika i kako će se odraziti na odnose u Vladi, poglavito oko mogućnosti nacionalne zaštite? Ovakvo što je u svome programskome dokumentu, platformi, najavila grupacija bošnjačkih političkih stranaka SDP-SDA kojima je pristupio HSP BiH. Pri tome se kao mehanizam zaštite Hrvata nudi mogućnost zaštite prema kojoj bi jedna ruka od petero Hrvata ministara bila obvezna kako bi bilo koja odluka dobila prolaz. Doduše, u sadašnjem pravilniku o radu federalne Vlade stoji da ne mora niti jedan Hrvat biti ‘za’ i odluka će proći. Prema objašnjenju iz platforme, primijenit će se mehanizam koji postoji u Vijeću ministara. Iako naizgled izmjena pozicije Hrvata u Vladi Federacije donosi poboljšanje, odluka o promjeni glasovanja ustvari predstavlja samo legaliziranje sustava nadglasavanja brojnijih Bošnjaka nad Hrvatima. Zbog toga i jeste pri posljednjem ustroju vlasti u Federaciji SDP BiH upravo inzistirao da ima dvojicu Hrvata iako i ti članovi ove stranke nisu dobili svega nekoliko stotina glasova Hrvata.
Već dva SDP-ovca
Da im SDP naloži da glasuju o inicijativi za ukidanje županija, koje Hrvati drže vitalno važnim u nesrazmjernom odnosu snaga, zasigurno je da će jedna ‘hrvatska’ ministarska ruka iz SDP-a biti ‘za’. S druge pak strane, zbog sastava Vijeća ministara i Vlade Federacije ne može se ni na koji način izjednačavati sustav glasovanja. Hrvatima je u Vladi Federacije naime namijenjena uloga manjine s pet resora jer preostalih devet pozicija drže Bošnjaci, a istodobno bošnjačke stranke popunjavaju i srpske pozicije pa je omjer 12 prema 5. U Vijeću ministara postoji paritet u broju mjesta po tri plus premijer, pa se ni na koji način ne može uspoređivati pozicija na državnoj i entitetskoj razini, a poglavito govoriti o popravljanju pozicije.
zbogom Herceg-Bosno