Novo Vijeće ministara BiH u prvim danima svog mandata suočit će se s jasnim pokušajima državnog Parlamenta da osigura vlastitu “materijalnu autonomiju”.
Izmjene zakona
Već na idućem zasjedanju Zastupnički dom će se izjašnjavati o izmjene dva zakona kojima se ostvaruje takav autonoman odnos ovog tijela u pogledu financiranja. Oba prijedloga dolaze iz Zajedničkog povjerenstva za administrativne poslove Parlamentarne skupštine BiH. Suština jednog od tih prijedloga je da ubuduće Parlament kroz svoja tijela planira i predlaže vlastiti proračun, a da Ministarstvo financija i trezora, Vijeće ministara i Predsjedništvo BiH, mogu davati mišljenje o nacrtu tog proračuna, ali ga ne mogu mijenjati. - Dosadašnja praksa i rješenja koja nudi Zakon o financiranju institucija BiH pokazali su da Parlamentarna skupština BiH, kao zakonodavno tijelo vlasti, samostalno priprema prijedlog svog zahtjeva za financiranje, kao i svi proračunski korisnici, a njegovo usvajanje provodi se kroz usvajanje Prijedloga zakona o proračunu institucija BiH, gdje je mogućnost izmjene vlastitog proračuna vrlo mala. To potvrđuje da Parlamentarna skupština BiH nema proračunsku autonomiju, navodi se u obrazloženju predloženih izmjena propisa. Štoviše, otvoreno se tvrdi kako izvršna vlast ograničava zakonodavnu, te neopravdano ostvaruje utjecaj na nju. - Donošenjem predloženog zakona povećala bi se samostalnost Parlamenta, te sukladno principu suverenosti, Parlamentarna skupština BiH bi se zaštitila od utjecaja izvršne vlasti, ističe se u prijedlogu.
Financijska autonomija
Osim što želi potpunu financijsku autonomiju u odnosu na Vijeće ministara i kreatore državnog proračuna, Parlamentarna skupština planira usvojiti i izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, čija je suština da ubuduće mjerodavno parlamentarno povjerenstvo, a ne Vijeće ministara, daje suglasnost na akte o razvrstavanju radnih mjesta srednje stručne spreme. Drugim riječima, Parlament bi sam odlučivao koliko će u konačnici biti plaćeni njezini zaposlenici sa srednjom stručnom spremom.
Ako ovaj prijedlog prođe, slična procedura bit će i kod određivanja novčane naknade za rad u upravnim odborima, nadzornim i drugim odborima i radnim tijelima iz nadležnosti Parlamenta BiH.
Uvažavajući “specifičnosti Parlamentarne skupštine BiH” predlaže se i samostalno određivanje prava na korištenje službenih vozila, troškove fiksnih i mobilnih telefona, te reprezentacije. Bit će zanimljivo vidjeti kako će se o ovim nastojanjima Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za osiguranje “materijalne autonomije” očitovati novo Vijeće ministara.