Fiskalizacija u BiH

Zbog fiskalizacije će se ugasiti 10.000 malih poduzeća u Federaciji

Zbog fiskalizacije će se ugasiti 10.000 malih poduzeća u Federaciji
02.07.2012.
u 10:37
Alarmantan je podatak prema kojemu je u Federaciji BiH za prva tri mjeseca ove godine ugašeno čak 2348 gospodarskih društava i obrta
Pogledaj originalni članak

Fiskalizacija u Federaciji BiH nije dala očekivane učinke sa stanovišta evidentiranja ostvarenog prometa. To je nedavno zaključeno i na sjednici Vlade Federacije BiH prilikom rasprave o primjeni Zakona o fiskalnim sustavima. Porezna uprava je s travnjem ove godine dobila ukupno 59.769 zahtjeva za fiskalne sustave, te obradila 57.410. S druge strane, 
dinamika primjene Zakona o fiskalnim sustavima bila je podložna stalnim promjenama i pomicanjima rokova za fiskalizaciju određenih skupina obveznika, pa tako i krajnji rok, polovica srpnja prošle godine, nije bio ispoštovan, te je dana preporuka Poreznoj upravi da odgodi kontrolu do 31. 10. 2011. godine, što su obveznici fiskalizacije prihvatili kao krajnji rok. No, ono što je alarmantno jest podatak prema kojemu je u Federaciji BiH za prva tri mjeseca ove godine ugašeno čak 2348 gospodarskih društava i obrtnih radnji.

Dolijevanje ulja na vatru

Podatak je to s kojim raspolaže Porezna uprava. Ako se takav trend nastavi, do kraja godine bit će odjavljeno blizu 10.000 malih poduzeća, što je za 30 posto više nego lani, kada je ugašeno oko 7000 tvrtki u Federaciji BiH. Istodobno, registriraju se i nove tvrtke, navode iz Porezne uprave, ali trend pokazuje kako većina njih vrlo brzo ugasi poslovnu aktivnost. Ekonomski stručnjaci ističu kako je fiskalizacija otežala rad malim gospodarstvenicima. S druge strane, mnogi smatraju i da je mali biznis mnogo više pogođen rigoroznim kontrolama inspekcija te brojnim državnim, entitetskim, županijskim i općinskim davanjima. Isto tako, tehnička nepripremljenost servisa i ono što je glavno, ogroman trošak, doveli su, na žalost, do toga da u procesu fiskalizacije najviše stradaju mala i srednja poduzeća, čija je likvidnost i prije uvođenja fiskalnog sustava bila upitna. Fiskalizacijom je trebalo smanjiti sivu ekonomiju, povećati javne prihode, povećati broj PDV obveznika, ali je do svega navedenog malo toga i ostvareno. Pojedini ekonomski analitičari smatraju da je uvođenje fikslizacije bilo samo dolijevanje ulja na vatru. Naime, u ekonomskoj krizi, koja ima utjecaja na poslovanje svih poreznih obveznika, određen broj gospodarskih društava odlučio se na prestanak obavljanja djelatnosti. Tomu, svakako, doprinose i smanjena kupovna moć stanovništva, odnosno mali dnevni promet koji ostvaruju gospodarski subjekti.

Rizične skupine

Također, važno je istaknuti kako proces fiskalizacije još nije okončan, broj fiskaliziranih uređaja konstantno raste, te se trenutačno učinci ne mogu pouzdano izmjeriti. Na temelju činjenica do kojih se došlo obavljanjem inspekcijskih nadzora zaključeno je kako primjena fiskalnih uređaja dosad nije dala očekivane učinke sa stanovišta evidentiranja ostvarenog prometa. Naime, porezni obveznici koji su evidentirali svaki pojedinačno ostvareni promet na starim registarskim kasama, to čine i preko fiskalnih uređaja. Prema zapažanjima s terena, ostaju i dalje rizične skupine poreznih obveznika koji ne evidentiraju većinu ostvarenog prometa preko fiskalnih uređaja, a posebno obveznici u trgovini na malo, ugostiteljstvu, uslugama i obrtništvu. Do kraja ožujka ove godine redovitom kontrolom bilo je obuhvaćeno 3590 obveznika fiskalizacije, izdano je 998 prekršajnih naloga (871 zbog neposjedovanja fiskalnog sustava i 127 zbog neevidentiranja ili nepravilnog evidentiranja ostvarenog prometa). - Ukupna visina izrečenih novčanih kazni je 1,875.490 konvertibilnih maraka. Od 12. 11. 2011. do 25. 3. 2012. godine bile su 1144 izvanredne kontrole, u kojima su izdana 682 prekršajna naloga, izrečene novčane kazne u ukupnom iznosu od 1,197.320 KM, te izdano 79 rješenja o obustavi poslovne aktivnosti i 285 o otklanjanju nepravilnosti, navodi se u izvješću iz Vlade Federacije BiH.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.