Nakon tigrastih komaraca, koji u ljetnom razdoblju predstavljaju opasnog prijenosnika virusa Zapadnog Nila, u Europu uskoro stižu novi opasni kukci.
Stigli u Francusku
Azijski stršljen, koji je u Kini usmrtio više od 40 ljudi, stigao je do Europe i postoji opravdana opasnost da će se uskoro naći i kod nas. Ovaj kukac je veoma opasan i može ozbiljno ozlijediti čovjeka, a njegov ubod se može usporediti s užarenim čavlom koji ulazi u tijelo. Azijski stršljenovi ubojice, koji su u Kini usmrtili više od 40 i ranili više od 1600 ljudi, uskoro bi se mogli naći u zemljama Balkana, među kojima je i Bosna i Hercegovina. Stručnjaci pretpostavljaju da su ovi kukci stigli u Francusku 2004. s isporukom kineskog porculana i, kako kažu stručnjaci, gotovo je sigurno da će se proširiti po cijeloj Europi, te da neće zaobići ni ove zemlje. Iako neki tvrde da ovaj džinovski kukac može narasti do pet centimetara u dužinu i centimetar u visinu, a žaoka mu je veličine šest milimetara, iz Zavoda za bioinsekticide u Srbiji kažu da je on u biti dosta manji. Brži je od bilo kojeg čovjeka, a neki od napadnutih kažu da su ih stršljenovi pratili i po 200 metara. Najveći broj smrtnih slučajeva dogodio se uslijed alergije na otrov kukca koji u sebi sadrži osam različitih supstancija.
U Zavodu za biocide i medicinsku ekologiju kažu da se azijski stršljen do danas proširio u 35 od 96 francuskih okruga, prostire se od sjevera Pariza do granice s Italijom, ali je stigao i do sjeverozapadne provincije Galicije u Španjolskoj. - Nije poznata brzina njegovog širenja, ali se pretpostavlja da postoje klimatski uvjeti da se prilagodi životu u skoro svim europskim zemljama – kažu u zavodu i dodaju kako je ovaj kukac veoma opasan. U društvu pčelara “Beograd” u Srbiji uvjereni su da će ovi kukci stići i do ovih zemalja i upozoravaju kako su zemlje Balkana potpuno nespremne za obranu od ovih kukaca. - Postoje dvije vrste tih stršljena – veći i manji. Veća vrsta je oko četiri puta teža od manje koja je prešla u Europu. Ovi kukci predstavljaju veliku opasnost za nas, a čim su prešli u Europu, stići će i do nas – kaže Jaša Rašović, član izvršnog odbora ovog društva. Ubod stršljena u osnovi nije smrtonosan.
Pomoć liječnika
Izuzetak čine ljudi koji su alergični, kao i kod uboda svih drugih kukaca. Kod uboda u području usta i grla treba se svakako obratiti liječniku zbog opasnosti od oticanja. Da bi život bio ugrožen, bilo bi potrebno više od 500 intenzivnih stršljenovih uboda. Kako ubada samo oko 10% stršljenova jednog gnijezda, ovaj broj se nikad ne dostiže.
Ipak, alergijske reakcije na ubode ovih kukaca jako su opasne, čak i kada su u pitanju obični stršljeni.