U četiri diplomatsko-konzularna predstavništava Hrvatske u BiH - Mostar, Sarajevo, Tuzla, Banja Luka, bit će 22. siječnja iduće godine otvorena biračka mjesta kako bi se državljani RH na referendumu izjasniti jesu li za ili protiv ulaska svoje države u punopravno članstvo EU-a.
Uvjet prebivalište
Prema nedavno pročišćenom i dopunjenom Zakonu o referendumu, koji su usvojili zastupnici Hrvatskog sabora, pravo sudjelovanja na državnom referendumu imat će svi hrvatski državljani, s prebivalištem u Hrvatskoj. U zakon je unesena novina po kojoj pravo glasa na referendumu nemaju osobe koje nemaju najmanje godinu dana prijavljeno prebivalište u Hrvatskoj, i to bez prekida. To znači da Hrvati iz BiH koji imaju hrvatsku putovnicu, ali nemaju prijavak u RH, nemaju zakonsko pravo sudjelovati na spomenutom referendumu. Iako neće imati pravo na odlučivanje hoće li RH biti članica EU-a ili ne, Hrvatima iz BiH ostat će ostale privilegije koje za sobom donosi posjedovanje hrvatske putovnice. Za njih će se primjenjivati jednak režim pri prelasku granice kao i za sve osobe koje imaju hrvatsko državljanstvo ili valjanu hrvatsku putnu ispravu. Samim ulaskom u EU, RH će početi primjenjivati tek dio schengenske pravne stečevine, ali neće istodobno ući i u schengenski prostor, već će ukidanje granica između RH i starih država članica ovisiti o kasnijoj odluci Vijeća EU-a. Iz Ministarstva vanjskih poslova RH pojašnjavaju kako je odnos između nacionalnog državljanstva i državljanstva EU-a definiran Ugovorom o funkcioniranju EU-a, koji propisuje da je “svaka osoba koja ima državljanstvo države članice - i državljanin EU-a”. Ugovorom iz Maastrichta “državljanstvo pojedinca uređuje isključivo nacionalni propis države članice”. To načelo vrijedi i u situaciji kada pojedinac ima dvostruko državljanstvo bilo države članice ili države nečlanice, što je i potvrđeno praksom suda EU-a.
Isti uvjeti bh. Hrvatima
U hrvatskom nacionalnom zakonodavstvu, pojašnjavaju u Ministarstvu vanjskih poslova RH, stjecanje i prestanak hrvatskoga državljanstva uređeni su Zakonom o državljanstvu. Državljanin RH koji ima i strano državljanstvo, pred tijelima državne vlasti RH smatra se isključivo hrvatskim državljaninom. Po tome će se Hrvati iz BiH koji će posjeduju hrvatsku (EU) putovnicu, smatrati državljanima EU-a i uživati ista prava kao i hrvatski državljani iz RH, uključujući prava koja se odnose na zapošljavanje i slobodu kretanja bez graničnih kontrola. Ulaskom RH u EU jača i pozicija bh. Hrvata.
ODLUKA
Bh. Hrvati bez prava na referendum, ali ostaju povlastice
Na referendum samo s mjestom prebivališta. Hrvatima iz BiH bit će omogućen slobodan pristup u EU
Komentara 2
MO
Postovani,cinbenik,podrzali smo ili bili prisiljeni podrzati NHI 2000 god,i sta smo dobili,zasto da bi desetak ljudi iz NHI-a,uzeli nesto novaca i kraj,Mijo Anic ugostitelj u HR,Zubak sanjari kao Karl Marx,nezna ni on sta hoce,ili bi piškio ili kakio,e sad podrzavamo Lijanovice koji su uzeli sve i malo im,opet ne svojom voljom,isto ce biti,pa dokle majku mu....
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Sigurno je da jaca pozicije BiH Hrvata,pa stoga nije jasna politika \"legalnih\" prestavnika Hravta u Bih,koji nisu u vlasti,a direktno rade protiv interesa Hrvata od osnivanja HDZe u HR a poglavito HDZea BiH sto je vidno demografskom slikom za koju su sami skovali plan iz samo njima poznatih razloga,a na stetu svih Hrvata,a koju su provodili u proteklom ratu.Takodje nije jasna njihova ustrajanost u uspostavi vlasti BiH,a u cemu su glavni krivci i prepoznao ih je citav svijet, sto znaci da direktno rade protiv svoih interesa tj.protiv interesa Hrvata.Vidjecemo dokle ce ustrajati u svojim glupostima i dokle ce ih biracko tijelo podrzavati u takvim glupostima,a na svoju stetu i stetu svih Hrvata.