Za razliku od svih ozbiljnih zemalja koje pravodobno izdaju upozorenja svojim građanima o opasnostima koje ih mogu čekati na područjima koja su zahvaćena nasiljem i prosvjedima, bh. diplomacija “mudro šuti”. Najočitiji primjer je trenutačna politička i sigurnosna kriza u Grčkoj, gdje su neredi poprimili takve razmjere da su tri osobe i poginule.
Oni bh. građani koji ne prate medije i koji se pred put u Grčku o stanju u toj zemlji pokušaju informirati preko službene web-stranice MVP-a BiH, među “preporukama za putovanje” pročitat će da je sigurnosna situacija “dobra”, a da tek “pogranična područja mogu biti od vojnog interesa”. Naravno, ovakve ocjene su, blago rečeno, netočne, jer je Grčka trenutačno sigurnosno najnestabilnija država u Europi. Da MVP BiH uopće ne informira svoje građane o sigurnosnim promjenama u pojedinim zemljama, pokazuje i ocjena da je Republika Kirgistan “umjereno nestabilno područje”, iako je prije samo nekoliko tjedana na ulicama Biškeka i drugih gradova vođen pravi ulični rat, a situacija je koliko-toliko stabilizirana tek nakon državnog udara i bijega predsjednika iz zemlje. Ništa bolje nisu ni “preporuke za putovanja” MVP-a BiH za Haiti i Čile, zemlje koje su nedavno pogodili stravični potresi.
Za MVP je Haiti “nesigurno područje”, ali ne zbog potresa, već zbog kriminala. O tome da je Haiti na seizmički vrlo nestabilnom prostoru nema niti jedne riječi. Za Čile, državu koju je također pogodio razoran potres, na web-stranici MVP-a doslovce piše: - Česta su podrhtavanja tla u čitavoj zemlji, ali moderne zgrade su sigurne. Posljednji veliki potres dogodio se 1985.