BiH bi mogla biti suspendirana iz Vijeća Europe ako ne bude temeljnog napretka u provedbi odluke u predmetu “Sejdić - Finci” prije izbora u listopadu 2014. godine, navodi se u nacrtu rezolucije koji je Vijeće Europe objavilo na svojoj web-stranici. U nacrtu rezolucije navodi se da Bosna i Hercegovina ne provodi određene sugestije i zahtjeve Vijeća Europe i upozorava da će, ako ne bude promjena do izbora u listopadu 2014., članstvo BiH u ovom tijelu biti dovedeno u pitanje. U dokumentu se navodi da je monitoring tim za BiH predložio da Parlamentarna skupština zatraži od Vijeća ministara da razmotri suspenziju BiH ako ne bude temeljnog napretka u provedbi odluke “Sejdić - Finci” prije izbora u listopadu 2014. godine. Rezolucija će se naći na dnevnom redu Vijeća Europe idućeg mjeseca i očekuje se da će je Parlamentarna skupština usvojiti.
Razočaranje situacijom
U tekstu, u kome se većinom izražava razočarenje situacijom u BiH, ističe se da je ova institucija tražila da Ustav Bosne i Hercegovine bude promijenjen, kao i Izborni zakon, i uklonjene odredbe o diskriminaciji. Nakon donošenja odluke Europskog suda za ljudska prava u slučaju “Sejdić - Finci” 2009. godine, Vijeće Europe pojačalo je inzistiranje na promjenama, ali rezultata nije bilo.
“Skupština ponovno naglašava da je provedba odluke “Sejdić - Finci” prvi korak u pravcu sveobuhvatne promjene Ustava. Ona je potrebna da se Bosna i Hercegovina oslobodi institucionalne košulje nametnute Daytonskim sporazumom i uputi prema modernoj i funkcionalnoj demokraciji koja je kompatibilna s europskim principima, u kojoj svaki građanin, bez obzira na nacionalnost, uživa ista prava i slobode”, navodi se u nacrtu rezolucije. Skupština posebno razmatra restriktivna pravila za utvrđivanje kvoruma, vrlo često korištenje entitetskoga glasanja i nejasno definirano pravo “vitalnog nacionalnog interesa”.
Preglasavanje
Umjesto da ti mehanizmi sprečavaju preglasavanje, oni se sustavno zloupotrebljavaju kako bi se blokirao proces odlučivanja - navodi se u jednoj od točaka rezolucije.
Zbog stalnog odbijanja vlasti da prihvati zahtjeve i preporuke Vijeća Europe, izvjestitelji za Bosnu i Hercegovinu preporučili su i da sljedeće parlamentarno izaslanstvo iz Bosne i Hercegovine ne bude prihvaćeno.