BiH ima jasnu europsku perspektivu. Europska komisija se nada da će u najkraćem mogućem roku, BiH biti u mogućnosti ispuniti uvjete za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i preostale uvjete za podnošenje zahtjeva za članstvo u Europskoj uniji, poruka je iz Bruxellesa nakon sastanka s bh. liderima.
Usuglašeni stavovi
Večernji list je u posjedu dokumenata koji su predani bh. liderima na sastanku u Bruxellesu u kojima se jasno navodi što stoji pred BiH, koji su rokovi, te na što je Europska unija usmjerila fokus kada je u pitanju BiH. Europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele je predstavnicima bh. izvršne vlasti i vodećih političkih stranaka uručio Mapu puta koja bi mogla omogućiti da s njenom provedbom BiH preda zahtjev za članstvo u EU prije kraja 2012. Kako se navodi u dokumentu u djelu gdje se govori o Mapi puta spominju se i precizni rokovi koje BiH treba poštovati. Tijela vlasti i političke stranke iz BiH primili su od europskih čelnika na znanje rokove i kako se navodi dogovorili sljedeće: da osiguraju politički dogovor u pogledu sudske odluke u predmetu Sejdić - Finci i izvrše izmjene Ustava BiH do studenoga ove godine, kao elemenata koji su ključni da bi se osigurala zadovoljavajuća evidencija ostvarenog u smislu izvršavanja obveza BiH i SSP-a (Privremenog sporazuma); o potrebi da se preuzimanje zakonske regulative EU vrši na ujednačen i koordiniran način na cijelom prostoru BiH sukladno ustavima u BiH, kao što je ‘predviđeno relevantnim zakonima EU. Dogovor je da će se osigurati da stavovi koji se iznose institucijama EU odražavaju dogovor sa svim nadležnim institucijama i tijelima vlasti u BiH, kao rezultat djelotvorne koordinacije. Zbog tog razloga je neophodno uspostaviti funkcionalan mehanizam koordinacije; kao nastavak dijaloga na visokoj razini u procesu pristupanja sve razine vlasti (od države, entiteta, županija, Distrikta Brčko...) trebale bi se angažirati na dijalogu kako bi se dogovorili o uspostavljanju djelotvornog mehanizma koordinacije rada o pitanjima EU, što će BiH omogućiti da o europskim pitanjima govori usuglašenim glasom i stavom i do 31. listopada 2012. predoči prijedlog Mehanizma koordinacije rada o pitanjima EU. Jedna od navedenih točaka dogovora glasi: da unaprijede i ojačaju funkcioniranje uprave na svim razinama vlasti kako bi BiH mogla usvajati, primjenjivati i izvršavati zakone i propise EU-a. Posljednja točka koju su dogovorili je da se osigura da BiH dobro iskoordinira i odgovori, najkasnije do 31. listopada na listu pitanja o izabranim poglavljima o kojima je bilo riječi na sastanku, kao ilustraciju neophodnih uvjeta za primjenu procesa pristupanja EU određena su poglavlja - Javne nabave i Životna sredina, navodi se u zaključku koji je usvojen u Bruxellesu.
Napredak neophodan
Neophodan je napredak u radu na ovim pitanjima prije nego BiH može očekivati napredovanje u procesu pregovora o približavanju EU. Europska komisija je spremna podržati europsku perspektivu BiH kroz stručnu i financijsku pomoć. Drugi sastanak kao nastavak dijaloga na visokoj razini između lidera EU i BiH održat će se u studenome u Sarajevu, navodi se u dokumentima. Naime, europski čelnici žele do tada vidjeti koliko je BiH ispunila uvjeta, jesu li ispoštovani rokovi, te što su sljedeći koraci. Kako doznajemo, Zlatko Lagumdžija, predsjednik SDP-a BiH, Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a BiH, Dragan Čović, predsjednik HDZ-a BiH, Božo Ljubić, predsjednik HDZ-a 1990., Sulejman Tihić, predsjednik SDA i Mladen Bosić, predsjednik SDS-a iznijeli su europskim čelnicima svoje viđenje aktualne političke situacije, napretka BiH, te pokazali razinu usuglašenosti kada je riječ o europskoj budućnosti. Na večeri s europskim čelnicima razgovaralo se i o rekonstrukciji vlasti u BiH, te funkcioniranju u idućem razdoblju. Intenzivna suradnja političkih lidera iz BiH nastavit će se u smjeru napretka kako bi se svi rokovi na vrijeme ispoštovali, riješila provedba presude Sejdić - Finci, kao i ostali zadani uvjeti. Na sljedećim stranicama otkrivamo što to sve EU traži od BiH.
Od tih rokova EU nema nista. Pa ovi se BiH lideri ne mogu dogovoriti niti da zajedno sjednu i kavu popiju, a kamoli da se necemu dogovore. Za BiH je najbolje da se raspadne, inace ce ostati europski problem slijedecih par stoljeca kao i palestina. Odkako me pamcenje sluzi u palestini se stalno nesto dogovaraju i nikao da se dogovore. To je izgleda sudbina BiH.