Sljedećeg tjedna nastavlja se serija bilateralnih razgovora vodećih političara kako bi se pokušao napraviti dogovor o budućem sastavu vlasti, no prije toga treba ponuditi jasan odgovor tko bi trebao otići u oporbu budući da sadašnji odnos snaga jamči samo paralizu vlasti na svim razinama. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović već sutra će se susresti s predsjednikom SDP-a BiH Zlatkom Lagumdžijom s kojim će razgovarati o mogućem nastavku zajedničkog puta, dan kasnije bit će s predsjednikom SDA Sulejmanom Tihićem, a nakon toga i sa čelnikom Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudinom Radončićem.
Ljubić domaćin
Istodobno, predsjednik HDZ-a 1990. Božo Ljubić koji treba biti domaćin sljedećeg sastanka političke šestorke ili sedmorke, telefonski je već konzultirao sve kolege. Sastanak se trebao organizirati u drugoj polovini listopada, no doći će do kraćeg pomicanja održavanja ovoga susreta budući da su sazvane sjednice Zastupničkog, odnosno Doma naroda na kojima će se odlučivati o smjenama trojice članova Vijeća ministara iz reda SDA, odnosno ministra vanjskih poslova BiH Zlatka Lagumdžije, čelnika SDP-a BiH. Hrvatski se politički dvojac Čović i Ljubić i u ovome slučaju predstavljaju kao najvažniji posrednici kako bi se stvari pokušale pokrenuti s mrtve točke. Da bi se uspostavila nova vlast u BiH, potrebno je zadovoljiti najmanje tri različita očekivanja.
Više zahtjeva
Najprije je potrebno osigurati da vlast na razini države, entiteta i županija uglavnom slijedi isti sastav, što je puno manji problem nego ispuniti različita očekivanja, prije svih čelnika SNSD-a Milorada Dodika i SDP-a Zlatka Lagumdžije. Dodik ne odustaje od zahtjeva za smjenu Lagumdžije, dok pak Lagumdžija traži da se iz vlasti isključi SDA Sulejmana Tihića. Upravo ovakvi zahtjevi su doveli do apsolutne paralize vlasti. Teorijski je moguće napraviti vlast i bez SDP-a ili bez SDA, no u praksi je to nemoguće realizirati, ako se ima na umu činjenica da je ovaj proces povezan i s rekonstrukcijom federalne vlasti na čemu pak inzistiraju dva HDZ-a u BiH. Teško je predvidjeti ishod razgovora koji će biti sljedećeg tjedna, no za sada je izvjesno kako ne treba vjerovati u jednostavan i brz dogovor. To ponajprije jer je nemoguće napraviti win-win kombinaciju u kojoj bi svi bili zadovoljni. Naime, za SDP nisu prihvatljivi niti Dodikovi uvjeti da ova stranka ostane u vlasti u kojoj njihov predsjednik na bi bio šef diplomacije. Imajući na umu da je SDP odbacio bilo kakvu mogućnost da sa SDA budu dio koalicije, rekonstrukcija vlasti u Federaciji BiH se čini vrlo neizvjesnom. Jedino što bi moglo dovesti do zaokreta jeste nova odluka Ustavnoga suda Federacije BiH u pogledu povratka Desnice Radivojevića u ministarsku klupu i njegovom priklanjanju SDP-u BiH čime bi SDA izgubila utjecaj za donošenje bilo koje odluke u entitetskoj vlasti.