Prije par dana Tužiteljstvo BiH podiglo je optužnicu protiv 27 osoba osumnjičenih za organizirani kriminal.
Na teret im se stavlja krađa najmanje 200 vozila, tržišne vrijednosti više od milijun KM. Za krađu auta koristili su posljednju tehnologiju. Izazov je to i za policijske agencije, ali i one koji se bave zaštitom od krađa.
N1 donosi detalje metoda koje koriste kradljivci, ali i načine zaštite.
Nakon što je nasilno provalio automobil kradljivac koristi uređaj i gasi alarm. Sam alarm, gotovo da nikoga ne uznemiri. To lopovu daje vrijeme za krađu.
No, može i bez alarma, ukoliko kradljivac posjeduje uređaj kojim može da uhvati frekvenciju ključa kod novijih automobila, pojašnjava vlasnik Houdiny servisa Haris Muminović.
"Vi možete biti u kući i spavati, lopov priđe pored kuće s tom antenom i hvata signal od tog ključa i nekih 300 do 500 metara gdje se auto nalazi parkirano njegov kolega otvara automobil. Pali ga, vozi na drugo mjesto i kada ga ugasi, ne može ga više upaliti", kazao je Muminović za N1.
Kada su u pitanju organizirane grupe, više je sudionika. Jedan osigura mjesto, drugi sjedi u automobilu i čeka. Treći provali, i odveze automobil.
"Iza izvršitelja ostaje jako malo tragova, maskirani su koriste fantomke što onemogućava identifikaciju. Često prilikom izvršenja koriste i vatreno oružje", kaže istražitelj MUP-a SŽ Selmir Podgorica.
Uređaji za krađu automobila mogu se pronaći i u slobodnoj prodaji. Na internetu koštaju i do nekoliko desetina tisuća eura.
"Kako tehnologija napreduje, napreduje i njihov pristup. Sve je toliko dostupno kada to ne bi koristili", kaže Muminović.
Organizirana grupa protiv koje je podignuta optužnica automobile je krala u SŽ, Istočnom Sarajevu, na području Tuzlanske županije i Zapadne Hercegovine.
"Uglavnom u noćnim satima, koristeći specijalistički alat i pribor, naoružani i maskirani, koristeći radio stanice, podešene na policijske frekvencije kako bi pratili kretanje policije krali motorna vozila veće vrijednosti", kazao je glasnogovornik Tužiteljstva BiH Boris Grubešić.