Ne povlači se s naftnog tržišta Bosne i Hercegovine samo austrijski naftni div OMV, svoje povlačenje zbog nerentabilnosti najavila je turska naftna industrija Turkoil, a i slovenski Petrol koji ima respektabilan broj benzinskih crpki u BiH, zbog gubitaka morao je ući u poslovnu suradnju s ruskim Lukoilom.
Lukoil kupuje sve
Još 2006. uprava Petrola u Ljubljani zbog lošeg poslovanja i traženja izlazne strategije morala je potpisati predugovor o stvaranju zajedničkog poduzeća za trgovinu naftnim prerađevinama s ruskim Lukoilom, čime su se stvorili preduvjeti za formiranje glavnog naftnog konkurenta u regiji. Menadžment Lukoila, koji je u međuvremenu ušao i u BiH, ne krije da im je cilj potpuna kontrola tržišta u regiji jugoistočne Europe. I sad kad je uprava OMV-a u Austriji oglasila prodaju svojih benzinskih crpki u BiH i Hrvatskoj, ruski Lukoil se spominje kao glavni kupac. Prije nekoliko dana Eren Veral, koordinator za strane investicije u turskoj naftnoj kompaniji Turkoil, najavio je njihovo povlačenje radi, kako je kazao, neostvarene zarade na bh. tržištu, kakvu su inače očekivali. “Mislim da nećemo nastaviti posao u BiH. Nismo dostigli očekivane marže prodajući naftu u BiH. Nažalost, nismo ostvarili ništa od profita koji smo očekivali i sada odlučujemo skresati gubitke”, kazao je Veral u izjavi za Dnevni avaz.
INA-MOL pred raskidom
Ne piše se dobro poslovanju i naftnog koncerna INA-MOL koji je još 2005. godine krenuo u kupnju dionica propalog Energopetrola, čiji privatizacijski ugovor ovih dana, zbog navodnih nepravilnosti, želi poništiti Vlada Federacije BiH. Oni su prije mjesec dana zatražili reviziju uloženog kapitala u Energopetrol, iskazujući nezadovoljstvo ponašanjem većinskog vlasnika - konzorcija Ine i Mola. Ako se utvrdi da INA-MOL nisu ispunili obveze preuzete ugovorom, kupoprodajni ugovor mogao bi se poništiti. U tom bi slučaju konzorcij INA-e i MOL-a, koji je prije tri godine kupio 67 posto Energopetrola, mogao izgubiti kompaniju jer nisu ispunili obveze o modernizaciji mreže benzinskih crpki. Očekuju se mišljenje neovisne međunarodne revizije koja bi trebala utvrditi koliko i kojom je dinamikom konzorcij INA-MOL ulagao svoj kapital u Energopetrol. Ruske kompanije mogle bi preuzeti naftno tržište u BiH.