U prošloj godini je odobreno 1207 radnih dozvola stranim državljanima na razdoblje od tri mjeseca do jedne godine, što je u odnosu na raniju godinu manje za 433 odobrenja, navodi se u podacima Federalnog zavoda za zapošljavanje. Najveći broj radnih dozvola izdavan je onim stranim državljanima koji su osnivači tvrtki u Federaciji BiH ili su u njima ravnatelji.
Trgovina i obrazovanje
Inače, najviše radnih dozvola izdano je za rad u oblasti trgovine, prerađivačke industrije, obrazovanja, financijskog posredovanja te uslužnih djelatnosti. Podsjetimo, Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba propisano je da je Federalni zavod nadležan za odobravanje zapošljavanja stranih državljana i osoba bez bh. državljanstva na prijedlog županijskih službi sukladno Zakonu o kretanju i boravku stranaca i azilu, kojima su između ostalog definirani izdavanje radnih dozvola i njihova kvota. Inače, godišnja kvota za produženje već izdanih dozvola iznosi 1745, od kojih se na Federaciju BiH odnosi 850. Kada je u pitanju kvalifikacijska struktura stranih državljana kojima je izdana radna dozvola u Federaciji BiH, od 1207 stranih državljana koji dolaze čak iz 51 zemlje, 491 je s visokom stručnom spremom, 415 ima srednju školu, 49 osoba je sa zvanjem magistra ili doktora znanosti, a 160 radnih dozvola je izdano kvalificiranim radnicima. S druge strane, odbijena su 23 zahtjeva za izdavanje odobrenja za radnu dozvolu stranim državljanima.
U HNŽ-u 98 dozvola
Od ukupno 1207 odobrenja za izdavanje radnih dozvola stranim državljanima, kako se navodi u podacima Zavoda, na Sarajevsku županiju se odnose 572 dozvole, Zeničko-dobojsku županiju 156, Tuzlansku županiju također 156 i Hercegovačko-neretvansku županiju 98 dozvola.
ANALIZA
Iz Irske, Senegala, Nepala, Grčke, Brazila traže od BiH dozvole za rad
Po jedna dozvola izdana je državljanima Alžira, Saudijske Arabije, Argentine, Kolumbije, Palestine...
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.