Probni popis se odvija dobro i prema informacijama sa terena nema nikakvih problema u smislu organiziranja, provođenja popisa i odaziva stanovništva u izabranim popisnim krugovima - rečeno je Feni u Agenciji za statistiku BiH. Povodom određenih nejasnoća koja su se pojavile u javnosti u vezi izjašnjavanja o nacionalnoj pripadnosti i religiji u Agenciji za statistiku BiH podsjećaju da je člankom 12. Zakona o popisu stanovništva, kućanstava i stanova 2013. godine definirano da osobe nisu obvezne izjašnjavati se o etničkoj/nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti, a popisni obrasci sadrže pouku o tome.
"Prema preporukama konferencije europskih statističara za popise stanovništva, kućanstava i stanova, informacija o etničkoj i vjerskoj pripadnosti se treba temeljiti na slobodnom samoizjašnjavanju osobe. Upitnici trebaju sadržavati otvoreno pitanje, a popisivači se trebaju suzdržavati od sugeriranja odgovora ispitanicima“, navode iz ove agencije. Prilikom postavljanja svih drugih pitanja popisivač treba pomoći osobama da shvate pitanje, kako bi mogli odgovoriti.
"Ukoliko na postavljeno pitanje o etničkoj/nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti ispitanik da odgovor koji je jedan od postojećih odgovora na obrascu, popisivač treba obilježiti odgovarajući modalitet, dok je u svim drugim slučajevima dužan da u predviđena polja za upisivanje odgovora upiše točno onakav odgovor kako se osoba izjasnila. Prilikom postavljanja ovih pitanja popisivač ne smije čitati ponuđene modalitete niti vršiti bilo kakav utjecaj na ispitanika. Sve osobe koje ne odaberu jedan od ponuđenih odgovora, nego se izjasne upisivanjem odgovora u za to predviđen prostor bit će zavedene točno onako kako se izjasne“, pojasnili su u Agenciji za statistiku BiH. Napominju da je zadatak statistike u popisu da evidentira svaku pojavu, odnosno svaki različit odgovor, te su u tom smislu pripremljeni odgovarajući šifarnici, na temelju kojih će statistika biti u mogućnosti da svaku od ovih pojava iskaže posebno.
Što se tiče maternjeg jezika tu se podrazumijeva jezik koji je neka osoba naučila da govori u ranom djetinstvu, odnosno jezik koji osoba smatra svojim maternjim jezikom, ako se u kućanstvu govorilo više jezika. Na tom pitanju popisivač će, ovisno od toga kako se osoba izjasni, obilježiti ili jedan od ponuđenih odgovora “bosanski”, “hrvatski” ili “srpski”, ili odgovor “drugi jezik” nakon čega će, u predviđene kućice, upisati točno onakav odgovor kako se osoba bude izjasnila, kažu u državnoj statističkoj agenciji.
„Kao i kod odgovora koji se odnose na pitanja o etničkoj/nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti tako će se i kod izjašnjavanja o maternjem jeziku evidentirati svaka pojava, odnosno svaki različiti odgovor za što su i ovdje pripremljeni odgovarajući šifarnici da bi se svaka od ovih pojava iskazala zasebno“, rečeno je Feni u Agenciji za statistiku BiH.
Nije obavezno
Izjašnjavanje o etničkoj, nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti
Popisivači se trebaju suzdržavati od sugeriranja odgovora ispitanicima
Komentara 1
Važna obavijest
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Cini se da se pokusava udovoljiti samo jednoj strani pri popisu pucanstva u bih. Uvode se kojekakvi pojmovi - etnicko/nacionalna/vjerska pripadnost? - na koje je nemoguce istinski i stvarno odgovoriti. U bivsoj YU drzavi izricito se u krsnim listovima ubiljezavala i vjerska i nacionalna pripadnost. Nije bilo "etnicke" rubrike. Kako ce muslimani odgovoriti na ova i ovakva pitanja? Kako ce Hrvati odgovoriti kojemu etnikumu pripadaju, ako su hrvatske nacionalnosti? A Srbi iz RS? Nije li ovo pokusaj stvaranja TRECE?