Povjerenik za proširenje i politiku prema susjedima EU Štefan Füle pozvao je predstavnike institucija Bosne i Hercegovine i sedam čelnika glavnih političkih stranaka na treći sastanak dijaloga na visokoj razini o pristupnom procesu koji će se održati u Bruxellesu 1. listopada. Jedna od točaka dnevnog reda bit će presuda u slučaju Sejdić-Finci. Bosna i Hercegovina nije, do današnjeg dana, provela odluku Europskog suda za ljudska prava iz slučaja Sejdić-Finci i stoga nije prekinula diskriminacijsku praksu
prema kojoj su građani Bosne i Hercegovine koji se nisu izjasnili kao pripadnici jednog od triju konstitutivna naroda isključeni iz kandidature za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine i/ili Doma naroda Parlamentarne skupštine. Neudovoljavanje Europskoj konvenciji o ljudskim pravima predstavlja kršenje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je Bosna i Hercegovina potpisala s EU.
Komisija očekuje da će sugovornici iz Bosne i Hercegovine na ovom sastanku predstaviti svoj plan provedbe presude Sejdić-Finci uključujući i vremenski rok za usvajanje ustavnih i zakonodavnih promjena. Vijeće je 22. srpnja ponovno pozvalo Bosnu i Hercegovinu da se složi s provedbom ove presude kao žurnog predmeta te da se, u ovom okviru, ponovno konstruktivno uključi u nju s EU-om putem posebnog predstavnika EU-a/voditelja delegacije. - Nije na Komisiji da nameće bilo kakvo posebno rješenje, nego bi nadležna tijela i politički vođe Bosne i Hercegovine trebali postići dogovor prije sastanka u Bruxellesu. Na njima je da osiguraju jednak tretman svim građanima Bosne i Hercegovine u izbornom postupku. Unutar EU postoje različiti pristupi kojima se jamče civilna i ljudska prava te se osigurava zastupljenost svih građana u javnim tijelima na nediskriminirajućoj osnovi neovisno o etničkoj pripadnosti. Pristup koji zauzima svaka država članica odražava njezine vlastite posebne okolnosti i stanovništvo. Komisija potiče nadležna tijela Bosne i Hercegovine da iskoriste ove različite pristupe kako bi izgradili konsenzus i osigurali jednak tretman svih etničkih skupina Bosne i Hercegovine u izbornom postupku - priopćeno je iz Komisije.
- Mislim da je najvažnije to što je komisija jasno, nedvosmisleno rekla kako je jednakopravnost svih konstitutivnih naroda i građana uvjet za europsku prerspektivu BiH i to je važna poruka koju je komisija željela poslati uoči današnjeg sastanka. Naravno, Komisija ne nemeće nikakav model, ali naglašava kako je jedna institucionalna jednakopravnost nešto što BiH mora osigurati kako bi mogla nastaviti europski put - rekao je za Večernji list Davor Ivo Štir, hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu.