Već dugo se ponavlja to kako je nogomet najvažnija sporedna stvar na svijetu. No, postaje mnogo više od sporedne, često bude i glavna, a Hercegovina je slučaj za sebe. Uz Neretvu, postoje četiri kluba u Premijer ligi BiH (Zrinjski, Velež, Igman iz Konjica i GOŠK iz Gabele), a malo zapadnije još dva (Široki Brijeg i Posušje). Od 12 klubova u BiH, šest iz Hercegovine - pola tuceta! Mostarski Zrinjski plasirao se u Konferencijsku ligu, što je najveći uspjeh nekog nogometnog kluba u BiH od osamostaljenja, a NK Široki Brijeg je, uz Sarajevo, na vrhu prvenstvene ljestvice. Za bolje poznavatelja sporta sve to uopće nije neobično. Ljubuški Izviđač žari i pali u bh. rukometu, KK Široki najuspješniji je košarkaški klub u BiH, i ne samo košarkaški, grudske rukometašice su najuspješnije kad je ženski rukomet u pitanju, međugorski teniski mušketiri su nevjerojatna priča u svijetu tenisa, a Lana Pudar, djevojčica iz Mostara, čudo je od plivačice. U hrvatskim reprezentacijama najpopularnijih sportova sportaši i treneri iz Hercegovine dugo su važne karike. U atletici također.
No, vratimo se nogometu. Proteklih dana bilo je više nego živo, posebno u Hrvatskoj. Bila ili ne bila reprezentativna ili prvenstvena stanka, nogomet je tema bez prestanka! Klubaške strasti se smiruju, pozornost najvatrenijih navijača klubova plijenit će nastupi Vatrenih i Zmajeva u kvalifikacijama za Euro 2024. NK Zrinjski pokazao je nogometnim klubovima u BiH kako se može i do grupne faze jedne od europskih liga, a GOŠK iz Gabele kako jedno mjesto od tisuću mještana može u Premijer ligu s prvacima bivše države (Sarajevo i Željezničar). Gabela je poznata po ustanku protiv Turaka 1875. godine, koji se proširio po Hercegovini i bio uvod u Berlinski kongres 1878. godine, na kojem je Bosna i Hercegovina dobila ime. No, Gabela je u svijetu poznata i po teoriji Roberta Pricea, po kojoj je Troja bila u tom hercegovačkom mjestu. Sad je poznata i po tome što jedno mjesto s tisuću stanovnika na svom stadionu igra utakmice pod reflektorima u konkurenciji 12 najboljih nogometnih klubova u državi.
Valja napomenuti kako je nogomet na svoj način indikator stanja nekog društva. Zapadnohercegovačke općine bile su u bivšoj državi među najnerazvijenijima u nerazvijenoj BiH, a sada više njih spada među razvijenije, unatoč činjenici da se dobrano zakidaju kad je raspodjela javnih prihoda u pitanju. Daju državi i kapom i šakom, a vraća im se na kapaljku. Primjerice, Široki Brijeg ima manji proračun od nekih općina i gradova unatoč činjenici da daje pet, pa i više, puta novca za javne prihode. No, ako je nogomet lakmus-papir stanja nekog društva, valja vjerovati u bolje dane u Hercegovini u svakom pogledu. Relevantne europske institucije ističu Hercegovinu kao jednu od perspektivnijih regija u Europi, zahvaljujući luci Ploče, budućoj autocesti koridorom Vc, željeznici, zračnoj luci, Međugorju, poslovnom uspjehu nekih inozemnih investitora...
Pamte se i pamtit će se prilično veliki nogometni dometi male Hercegovine. Legendarni Edo Pezzi kazao je da komični, jezgroviti sadržaj sporta igračima, pa i sportskim novinarima daje pamtljivost koja traje dulje od rezultata. Filozof Nietzsche reče da su tri anegdote dovoljne za opisati jednu ličnost te da je nekada dovoljna samo jedna. Tako je i s nogometašima. Sjećamo se jedne anegdote kada je Otto Barić s jednom europskom momčadi igrao prijateljsku utakmicu na Pecari protiv NK Mladost, sada NK Široki Brijeg. Tada siromašni širokobriješki klub (poslije najuređeniji po infrastrukturi) nije imao stola za masažu, a Otto Barić upita ljude iz uprave domaćeg kluba:
- Gdje je stol za masažu?
Tajnik NK Mladost, sada NK Široki Brijeg, se duhovito dosjeti:
- Posudili smo ga Veležu, treba im za Kup UEFA-e!
Posebno puno anegdota ima o legendarnom Vladi Pindi Zeleniki, Franji Vladiću Kulji, Blažu Sliškoviću Baki...
Kad je u mostarski Zrinjski s Lukom Modrićem stiglo još nekoliko mladih nogometaša iz Zagreba, Kulje je kazao:
- Ostavite nam malog plavog (Modrića), a ostale možete vratiti!
Kad je Blaž Slišković na trening reprezentacije bivše države stigao u cipelama, tadašnji izbornik Miljan Miljanić bio je zgranut. Popularni Baka, koji bi fenomenalno igrao i u čizmama, ga umiri:
- Čiča, tko zna, zna!
Sad se priča vic o temi velikog europskog uspjeha Zrinjskog. Pitali su, naime, žestokog navijača jednog od hrvatskih klubova (nije riječ o Dinamu) za koga navija. Navijač reče ime kluba u Hrvatskoj, a onda ga upitaše:
- A u Europi?
- U Europi za Zrinjski, naravno!
Legendarni radijski reporter Ivo Tomić bio je nevjerojatno duhovit, njegove fore pamte se dulje od rezultata. Kad je Dinamo dao gol Partizanu, javio se u radijski prijenos:
- Dinamo vodi 1:0! Partizan bez Živkovića je kao partizančić, kao izvlačenje Lota bez Suzane Mančić (tada popularne loto-djevojke)!
Brojnim nogometašima Ivo Tomić dao je duhovite nadimke, pa tako i hercegovačkim. Za Predraga Jurića znao bi reći:
- Evo vuka sa Čitluka!
Vahu Halilhodžića zvao je - jablanička hidrocentrala!
Kad smo jedne prigode bili u društvu Ive Tomića, Ćire Blaževića i genijalnog sportskog novinara Tomislava Židaka u posjetu Sofiji Naletilić Penavuši, čuli smo duhovitu opasku širokobriješke kiparice. Kad je čula Ivin glas, reče mu:
- Jesi li to ti Ivo, dušu ti ljubim, što no reče da je jača vinkovačka šljivovica nego zagrebačka kamilica (nakon neočekivanog poraza zagrebačkog protiv vinkovačkog Dinama)?!
Jakirović vjeruje da se njegovu Dinamu neće događati nešto slično!